Connect with us

Dünya

İngiltere’nin Kiev Büyükelçisi Mel Simmons’ın “ciddi güvenlik durumu” nedeniyle Ukrayna’yı terk ettiği açıklandı

İngiltere’nin Kiev Büyükelçisi Mel Simmons’ın “ciddi güvenlik durumu” nedeniyle Ukrayna’yı terk ettiği açıklandı.

Published

on

Rusya ‘nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 12’inci gününde devam ederken, İngiltere ‘nin Kiev Büyükelçisi Mel Simmons’ın “ciddi güvenlik durumu” nedeniyle Ukrayna’yı terk ettiği açıklandı.

TÜM MİSYONLAR KAPATILDI

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, İngiliz parlamentosunun Dışişleri Komitesinde Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin yaptığı konuşmada Simmons’ın Ukrayna’dan ayrıldığını doğrulayarak, İngiltere’nin Ukrayna’daki tüm diplomatik misyonlarının kapatıldığını aktardı.

Truss konuşmasında ayrıca Soğuk Savaş’ın ardından İngiltere ve müttefiklerinin Rusya’dan “gözlerini ayırdıklarını” kabul ederek, NATO üyelerini “savunma harcamaları konusunda ciddi olmaya” çağırdı.

YENİDEN DÜŞÜNMELİLER

Truss, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgalinin “Avrupa’nın güvenlik mimarisini paramparça ettiğini” belirterek, ülkelerin Rus petrolüne, gazına ve kömürüne olan bağımlılıklarını yeniden düşünmeleri gerektiğini vurguladı.

NATO’YA DİKKAT ÇEKTİ

Truss, Batı’nın petrol ve gaz alımı ile Rusya’nın yüksek teknolojisinin gelişmesine finansman sağladığını aktararak, “Şimdi yapmamız gereken NATO’yu güçlendirmek, özellikle doğu kanadını güçlendirmek zorundayız. Estonya’ya zaten daha fazla asker gönderdik, ancak yapılacak daha çok şey var. NATO genelinde savunma harcamaları konusunda ciddi olmalıyız” dedi.

Truss, ülkelerin Rus kaynaklarına bağımlılıklarını azaltmak için Hindistan gibi ülkelerle birlikte çalışması gerektiğini sözlerine ekledi.

Büyükelçi Simmons, Rusya’nın işgali öncesinde başkent Kiev’den ayrılarak Ukrayna’nın batısındaki Lviv’e yerleşmişti.

Sözcü

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar