Connect with us

İngiltere

İngiltere’nin umudu başkent! “Her 8 Londralıdan biri coronavirüs antikoruna sahip olabilir”

İngiltere’de en düşük vaka sayısı başkent Londra’da… Uzmanlar “Her 8 Londralıdan biri coronavirüs antikoruna sahip olabilir” diyor.

Published

on

By

İngiltere’nin en büyük şehri Londra’nın rakamları, Kuzey İngiltere’de yükselen enfeksiyon rakamlarına göre nispeten sabit kaldığını için Britanya’nın umudu oldu. Uzmanlara göre Londralıların koronavirüs antikorlarına sahip olabileceği öngörülüyor.

“Public Health England’dan son veriler, başkentte yüzde 13,4 gibi yüksek bir koronavirüs antikor prevalansını gösteriyor”

Public Health England’dan alınan son veriler, Londralı kan bağışçıları arasında koronavirüs antikorlarının yüzde 13,4 gibi yüksek bir prevalansını göstermektedir. Bu, ülkenin yüzde 3,9 değerle Kuzey Doğu ve Yorkshire gibi diğer bölgelerinden çok daha yüksek, Güney Batı’daki oran ise yüzde 3,5.

Kuzey Batı’nın büyük bir kısmı geçtiğimiz ay yerel tecrit altına alınmış olmasına rağmen, son rakamlar antikor prevalansının son dört hafta içinde yüzde 6,8 civarında seyrettiğini gösteriyor.

“İngiltere’nin en büyük şehri, günlük vaka oranının nispeten sabit kaldığını gördü”

İstatistikler ayrıca Mart ayında virüsün zirve yaptığı dönemde Londra’daki antikor prevalansının% 17,5 olduğunu ve Londralıların yaklaşık beşte birinin bağışıklığa sahip olabileceğini gösteriyor.

Veriler başkentin feci bir ikinci sıçramayı önleyebileceğine dair umut verse de, koronavirüs antikorlarının yeniden enfeksiyonu ne kadar uzun süre önleyebileceği henüz bilinmiyor. Brighton ve Sussex Tıp Okulundan Emeritus Enfeksiyon Hastalıkları Profesörü Jon Cohen, mart ayında yaptığı açıklamada, diğer viral enfeksiyonlara bağlı olarak “bir kişi bir kez enfeksiyon kaptığında genellikle bağışıklık kazanacak ve bir daha hasta olmayacak” açıklamasını yapmıştı.

Imperial College London’dan bir gurup bilim adamı tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırma, Kuzey İngiltere’de yaşayanların şu anda koronavirüse yakalanma olasılığının iki katına çıktığı raporunu yayınladı. The Sun’da yer alan habere göre,  Çalışma ayrıca, ‘R’ oranının ulusal olarak 1,16’ya düştüğünü fakat Yorkshire, West Mids ve Kuzey Batı’da 1,27 ile 1,37 arasında kaldığını gösteriyor.  ‘R’ oranı Londra’da  ise birin altında seyrediyor. Bu da başkentte  vakalar düşmesine neden oluyor. Şimdi tüm Britanya Londralıların antikorlarını kurtuluş reçetesi olarak görüyor.

 

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar