Connect with us

Gündem

İngiltere’nin yeni seyahat kuralları hakkında bilmeniz gereken her şeyi Uğur Bulut anlattı

Edwin Holidays kurucu ortaklarından Uğur BULUT ile İngiltere’de son yapılan seyahat kuralları değişiklikleri üzerine bir söyleşi yaptık… Bulut güncellemeyle ilgili akıllara takılan sorularımızı yanıtladı.

Published

on

By

Edwin Holidays kurucu ortaklarından Uğur BULUT ile İngiltere’de son yapılan seyahat kuralları değişiklikleri üzerine bir söyleşi yaptık… Bulut güncellemeyle ilgili akıllara takılan sorularımızı yanıtladı.

Londra Gündem: Uğur Bey bu seyahat güncellemesi sonrası neler değişecek?

Uğur Bulut: Öncelikle İngiliz Hükümeti tarafından açıklanan seyahat kararının herkese hayırlı olmasını dilerim. Uzun bir bekleyişten sonra Türkiye tekrar turizm tatil paketlerindeki yerini alabilecek. İngiliz Hükümeti tarafından açıklanan kararı bilgilendirme adına tekrar aktarmak istiyorum,

  • İngiltere de son seyahat trafik ışık sistemi 22 Eylül itibari ile değişiyor, açıklamaya göre: İngiltere, 22 Eylül gece yarısı itibari ile geçerli olmak üzere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı. Aşılı olsun veya olmasın, Türkiye’den İngiltere’ye seyahat edenler, yanlarında negatif PCR testi bulundurmak zorunda.
  • Bununla birlikte, İngiltere’de 4 Ekim’de seyahat kuralları tekrar değişecek. Sarı kategori ülkeler ortadan kalkacak. Yeşil ve kırmızı kategoriler kalıyor. 4 Ekim’den itibaren, her iki doz aşıyı da olanlar, kırmızı listede yer almayan ülkelerden İngiltere’ye gelişlerinde PCR testi vermek zorunda kalmayacak.
  • Ekim sonu itibari ile kırmızı listede olmayan seçilmiş ülkelerden gelenler, varışın ikinci gününde yaptırmak zorunda olduklarını PCR testi yerine, hızlı testlerden yaptıracak.
  • Kırmızı listenin dışındaki ülkelerden İngiltere’ye giden aşısız yolcular ise, seyahatten önce, varışın 2. ve 8. günlerinde PCR testi yaptırması halen mecburiyet.

Londra Gündem: PCR testleri kaldırılmıyor değil mi?

Uğur Bulut: Bu güncellemelerin ardından Türkiye’nin Londra Konsolosluğu, iki ülke arasındaki seyahatlerin tabi olacağı yeni kurallar ve kaideleri açıkladı. Konsolosluktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’den İngiltere’ye seyahat eden tüm yolcular PCR testi yaptırmak zorunda. Türkiye Londra Konsolosluğun açıklaması şöyle:

  • Ülkemizden İngiltere’ye seyahat Birleşik Krallık (BK ) vatandaşı olmayanlar ve BK’da oturum izni olmayanlar için de mümkün hale gelecektir.
  • Ülkemizden gelen yolcular için zorunlu otel karantinası uygulaması kaldırılacaktır.
  • Ülkemizden İngiltere’ye seyahatlerde seyahatten önceki son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz etmek gerekecektir.
  • Her iki doz aşısını Birleşik Krallık, ABD, AB ve EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takiben takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları yeterli olacaktır.
  • Her iki doz aşısını bu ülkeler haricinde yaptıranlar (ülkemizde yapılan aşılar da halen bu gruptadır) ile henüz aşılarının her iki dozunuz da yaptırmamış olanların ise kalacakları adreste 10 gün süreyle karantinaya girmeleri ve ülkeye girişlerini takip eden 48 saat içerisinde bir PCR testi ve karantinanın 8. gününden itibaren ikinci bir PCR testi sonucu ibraz etmeleri gerekecektir.

Londra Gündem: Bu çocuklar için de geçerli mi?

Uğur Bulut: Hayır değil… Bu güncellemelerin yanı sıra son yapılan bir güncelleme ise UK’de oturumu bulunan 18 yaşından küçükler, aşılı olsun ya da olmasın karantinadan muaf olacaktır.

Londra Gündem: Uğur Bey çok uzun yıllardır turizm sektörü içerisindesiniz ve Edwin Holidays olarak İngiltere’de hizmet veren önemli bir kuruluşsunuz. Yapılan bu değişikliği akabindeki açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Uğur Bulut: Kırmızı listede olmamız bu yıl sezon sonu ve gelecek yılın rezervasyonlarını etkiliyordu. 2022’yi kaybetmemek adına bu kararın verilmiş olması biz turizmcileri umutlandırdı. Fakat şu an için pek fazla değişen bir serbestlik yok, katı kurallar hala devam etmekte.

Uğur Bulut- Turizmci Edwin Holidays Kurucu Otrağı

Londra Gündem: Bu güncellemeye rağmen ne gibi sııntılar ver peki?

Uğur Bulut: Önümüzde duran birçok sorunlarımız var, bu sorunların başında; birincisi, Türkiye İngiltere’den gelenlerden PCR testi istiyor. Türkiye makamlarınca bu karar gözden geçirilmeli. İkincisi ise; İngiltere maalesef Türkiye’de uygulanan aşıları hala tanımıyor. Acilen hükümetler arası görüşmeler ile bu kaosa son verilmesi gerekmekte. Her yıl gerçekleşen ve dünyanın en büyük turizm fuarı olan WTM fuarına maalesef Türkiye’den birçok turizmci meslektaşımız katılamayacak.

Londra Gündem: Bu durum zaten sıkıntılı olan uluslararası ticareti de olumsuz etkiler mi?

Uğur Bulut: Elbette… Ama tek sorun seyahat kuralları da değil. İklim krizinin önüne geçmek ve durdurmak adına imzalanan Paris Anlaşması’nı imzalamayan altı ülke kaldı. Anlaşmayı onaylamayan altı BMİDÇS üye devlet; Eritre, İran, Irak, Libya, Yemen ve Türkiye. Türkiye, aynı zamanda Paris Anlaşması’nı onaylamayan tek G20 ülkesi konumunda. Bu anlaşmanın bir an önce imzalanması gerekiyor. İngiltere Hükümetinin hazırlamış olduğu yeşil enerji programı Paris İklim Anlaşması ile eş değer gitmekte. Doğa dostu ve yenilebilir enerji konusunda kendini iyi ifade eden ülkeler artık bir adım daha önde. Tüketiciler ve ticaret her alanda artık bu ülkelere yönlendirilecek.

Londra Gündem: Peki Uğur Bey İngiltere hükümeti sezon sona ererken neden böyle bir karar aldı? Seyahat firmalarının baskısı mı sonuç getirdi?

Uğur Bulut: İngiliz hükümeti pandemi kararları sonucu maaş yardımlarını Eylül ayı sonuna kadar uzatmıştı. Seyahat acenteleri başta olmak üzere ATOL ve ABTA İngiltere hükümetine çok ciddi baskılar yapıyordu. Hatta bazı şirketler İngiltere Hükümetine seyahat trafik ışıkları sebebi ile dava bile açtılar. Hükümet turizm sektöründe işten çıkarmaların önüne geçmek ve sektörde oluşacak bir krizin önüne geçmek adına bu kararı açıklamak zorunda kaldı. Aksi durumda sektör ciddi işten çıkarmalara gebe kalmıştı. Bu karar ile birlikte konaklama ve seyahat sektörünü bir nebze susturulmak istendi.

Londra Gündem: Edwin Holidays hizmet vermeye başladığı günden bu yana bir turizm firmsından çok sivil toplum kuruluşu gibi çalışıyor. Pandeminin ilk günlerinde mahsur kalan pekçok vatandaşımızın Türkiye’ye gitmesine öncülük etmiştiniz. Hatta uçak firmaları uçuşları ertelerken siz uçak kiralayarak insanlarımızı sevdiklerine kavuşturmuştunuz. Yeni projeleriniz var mı bu kısa zaman zarfında?

Uğur Bulut:  Edwin Holidays ilk açıldığı günden itibaren her zaman tüketicinin yanında oldu. Misafirlerimize doğru bilgilendirme yaparak onları doğru yönlendirerek yüzde yüz müşteri memnuniyetini önemsedik. Buradan tüketicilere ciddi bir uyarıda bulunmak istiyorum. 2022 uçak rezervasyonlarınızı ve otel paketlerinizi bir an önce almanızı tavsiye ediyorum. Önümüzde ciddi bir enflasyon krizi ile karşı karşıya kalacağız. Bu hiperenflasyondan tüketici olarak etkilenmemek adına biran önce Edwin Holidays tatil paketlerinden ve uçak biletlerinden faydalanmalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca Edwin Holidays olarak çok uygun fiyatlara Dubai, İtalya, ABD ve Türkiye Büyük Anadolu tur paketlerimiz mevcut. Bu paketlerimiz her bütçeye uygun, büyük keyif alacağınız yöresel yemekler ve tarih ile iç içe keyifli gezi programları sunuyoruz.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar