Connect with us

İngiltere

İsim krizi büyüyor: Kraliçe sessizliğini bozdu

Kraliçe II. Elizabeth, Prens Harry ve Meghan Markle çiftine karşı sessizliğini bozdu. Basında yer alan haberlerde, Kraliçe’nin takma ismi olan Lilibet’in yeni doğan kızlarına isim olarak veren çiftin bu ismi verirken Kraliçe’den izin almadığı iddia edildi.

Published

on

By

Kraliçe II. Elizabeth, ani bir kararla saray mensuplarına ve diğer Kraliyet ailesi üyelerinin konuşmaları basında yanlış bir şekilde yer alıdığı takdirde, bu ifadelerin düzeltilmesi talimatını verdi.

Bu talimatın nedeni olarak da Prens Harry ve Meghan Markle çiftinin medyaya Kraliyet ailesi ile ilgili yaptığı açıklamalar görüldü. Kraliçe’nin bu hamlesi, çiftin yeni doğan kızları için seçtikleri isim konusundaki tartışmadan hemen sonra gelmesi ise dikkat çekti.

Kraliçe’den izin aldılar mı?

Sussex çifti, yeni doğan kızları için seçtikleri Kraliçe’nin çocukluğundan kalan ve eski eşi Prens Philip tarafından söylenen Lilibet ismini verdiklerini açıklamışlardı. Çifte yakın kaynakların ABD merkezli gazetelere, çiftin bu ismi kullanmak için izin istediklerini açıklamalarıyla Kraliyet ailesi içinde de karışıklıklar başladı.

BBC’de yer alan habere göre bir Kraliyet mensubu, Harry ve büyükannesi arasındaki konuşmayı sormak değil, anlatmak olarak niteledi.

Harry ve Meghan bu haberlere öfkeyle tepki gösterdiler ve “yanlış ve karalayıcı” olarak tanımladıkları BBC hikayesine itiraz etmeleri için avukatlarına talimat verdiler.

Çiftin sözcüsü ise şu açıklamayı yaptı: “Dük, duyurudan önce ailesiyle konuştu. Aslında, büyükannesi aradığı ilk aile üyesiydi. Bu konuşma sırasında, Lilibet’in onuruna isim verme umutlarını paylaştı. Destekleyici olmasaydı, adı kullanmazlardı.”

Saray reddetti

Harry ve Meghan’ın arkadaşları gazetecilere Kraliçe’nin bir video görüşmesi üzerinden Lilibet ile tanıştırıldığını öne sürdüler. Ancak bu iddialar sarayı biraz daha kızdırmış olacak ki; saraydan bir kaynak görüntülü görüşmenin yapılmadığı belirterek şunları söyledi: “Sussexlerin arkadaşları, gazetecilere Kraliçe’nin söyledikleri hakkında yanıltıcı bilgiler vermiş gibi görünüyor.”

Sussex çiftinin kızlarının ismiyle ilgili çıkan iddialar, kısa sürede tüm gazetelere yansıdı.

Kraliçe son olarak geçtiğimiz günlerde G7 Zirvesi kapsamında bir resepsiyona ev sahipliği yaparken görüntülendi. Kılıçla pasta kesmeye çalışan ve gülümseyerek liderleri ağırlayan Kraliçe, son zamanlarda sık sık skandallar yaratan Sussex çiftini arkasında bırakarak görevlerini yerine getirdi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar