Connect with us

Gündem

İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ünlü isimlerden tepki

Ünlü isimler, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi.

Published

on

By

Kadınları her türlü şiddete karşı korumak, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak amacını taşıyan İstanbul Sözleşmesi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek başına aldığı kararla feshedildi.
Erdoğan’ın imzaladığı kararnamede, “3718 sayılı kararda “Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3 üncü maddesi gereğince karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Ünlü isimler, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi.

Ünlü isimlerden gelen tepkilerden bazıları şu şekilde:

FATİH PORTAKAL:

AĞLAMAK İSTİYORUM

 

FAZIL SAY:

KARANLIK ZİHNİYETLER

 

NURGÜL YEŞİLÇAY:

BUNCA KADIN ÖLDÜRÜLMEYECEKTİ

 

ÖYKÜ SERTER:

SİZ KATİLLERLE SAF TUTUN

Mert Fırat

İstanbul sözleşmesi uygulanmasa da ülke için bir devrimdi, en değerli kazanımlarımızdandı. Bu kararın kimseye faydası yok. Gerini geleceği günleri birlikte göreceğiz. Siyasi tarihimizde dün gece önemli bir dönüm noktasıdır.

Şevval Sam

Haydi herkes dövüş sporlarına yazılsın! Ortaçağa dönüyoruz! Orman kanunları geçerli artık.

Ahmet Ümit

Sadece kadınlar için değil, hepimiz için kara bir güne uyandık. Cumhurbaşkanı’nın dün gece verdiği bir kararla, Türkiye, TBMM tarafından onaylanan İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. Oysa öldürülen kadınlar için tek umut İstanbul Sözleşmesi’ydi.

Hasibe Eren

Tarihe not: Bugün 20 Mart 2021, gece 02 itibariyle İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” feshedildi.

Ahmet Mümtaz Taylan

Gün aydın değil. Ne kadın, ne erkek, ne de çocuk için.

Nurgül Yeşilçay

İstanbul Sözleşmesi yaşatır.

Hazal Kaya

İstanbul Sözleşmesi yaşatır.

Didem Arslan Yılmaz

2021 yılında 65 günde 67 kadın öldürülmüş, kalkıp İstanbul Sözleşmesini kaldırıyorsun. İnanılır gibi değil.

İlyas Salman

Gülser, biz bu kızı yapmasa mıydık?

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar