Connect with us

Türkiye

İstanbul’da yaşam maliyeti 1 yılda yüzde 66,2 arttı!

İBB İstanbul Planlama Ajansı’nın yayımladığı “İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması” Şubat ayı raporuna göre, kentte 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyeti son bir yılda 9 bin 240 TL’den 15 bin 360 TL’ye yükseldi.

Published

on

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı, kentin yaşam maliyetine ilişkin Şubat ayı raporunu yayımladı.

“İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması” Şubat ayı raporuna göre, İstanbul’da yaşamanın maliyeti son 1 yılda yüzde 66,23 oranında arttı.

İstanbul Planlama Ajansı İstatistik Ofisi tarafından yürütülen “İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması” kapsamında 2020 yılında İstanbul’daki haneleri temsil etmek üzere seçilen 1.600 hanenin temel harcamaları ve bu harcamaları oluşturan maddelere ilişkin veriler her ay düzenli olarak toplanıyor. Hanelerin harcamaları günlük bazda detaylı olarak derleniyor.

10 ana başlıkta toplam 321 maddeden oluşan sepet için fiyat, miktar ve tür verilerinden hareketle; harcama gruplarının ağırlıkları saptandı.

İncelenen 321 maddenin hane tüketiminde yüzde 80,9’una karşılık gelen 176 ürünün bir yıllık fiyat değişimi 3 bin farklı noktada takip edildi.

Araştırmada, Şubat ayında İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 15 bin 360 TL olarak ölçüldü. 2021 Şubat ayında ise maliyet 9 bin 240 TL idi.

Geçtiğimiz yılın şubat ayı ile karşılaştırıldığında ise bu maliyet ortalama 6.120 TL artış gösterdi.

İstanbul’da ortalama yaşam maliyeti, Ocak ayına göre de 850 TL arttı.

Bu verilerin oransal karşılığı ise şöyle oldu:

– Şubat ayında İstanbul’da yaşam maliyeti artış oranı yüzde 5,86 olarak gerçekleşti.

– İstanbul’da yaşam maliyetinin yıllık (son 12 ay) artış oranı ise yüzde 66,23 oldu.

Araştırma raporunda seçilen ürünlerin bazılarında son üç ayda meydana gelen maliyet artışı şöyle:

Birgün

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar