Connect with us

İngiltere

İşte Ay’a nesne gönderecek ilk çocuk: Elizabeth Norman

İngiltere’de yaşayan 7 yaşındaki Elizabeth Norman, Ay’a nesne gönderen ilk çocuk olacak.

Published

on

By

İngiltere’nin Leicester şehrinde yaşayan 7 yaşındaki Elizabeth Norman, NASA’nın keşif aracı Perseverance’ı Mars’a göndermesinin ardından uzaya ilgi duymaya başladı.

Elizabeth, ‘Astro Liz’s Lab’ isimli hesaplar açarak uzayla ilgili eğitim içerikleri paylaşmaya başladı. Evinin bahçesinde yaptığı uzay deneyleri ile roket üreticisi United Launch Alliance’ın da (ULA) ilgisini çekti.

Elizabeth, kartondan yaptığı iki metrelik roketi bahçede yaklaşık 9 metre yukarı fırlattığı anları sosyal medya hesaplarından yayınlayınca, ULA CEO’su Tory Bruno küçük kızla iletişime geçti.

Üzerinde Astro Liz’s Lab yazan çıkartmanın, ABD’nin 1972’deki Apollo 17’den sonra Ay’a yapacağı ilk yolculukta göndereceği Vulcan Centaur roketindeki zaman kapsülüne yerleştirileceği öğrenildi.

Twitter/AstroLizsLab

NASA, bu yıl fırlatılması planlanan roketteki zaman kapsülüne sembolik eşya gönderme şansı tanıyor ancak bu eşyanın kilogram başına 1 milyon 200 dolar. ULA, bu imkanı küçük Elizabeth’e ücretsiz sağlayacaklarını açıkladı.

Öte yandan, Elizabeth ve ailesinin 2021 sonunda gerçekleşmesi planlanan fırlatmayı izlemeleri için NASA merkezine davet edildikleri de belirtildi.

Elizabeth’in Metro’ya yaptığı açıklamada, “Üzerinde etiketim olan kapsülün Ay’a gidişini izlemek için sabırsızlanıyorum. Uzayı ve bilimi seviyorum çünkü bu alanlarda keşfedecek çok şey var. Deneyler yapmayı seviyorum. Gelecekte Ay’da yürümek ve Mars’ta keşifler yapmak istiyorum. Umarım bir gün Vulcan Centaur’a kendim de binebilirim” dedi.

Elizabeth ayrıca şimdiden astronotların uzaya gitmeden önce esnemek için yaptığı yoga egzersizlerine başladığını söyledi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar