Connect with us

Türkiye

İstenmeyen SMS engelleme nasıl yapılır? E-devlet ve İYS ile istenmeyen SMS iptal etme

Ticaret Bakanlığı, istenmeyen reklam mesajlarını engelleme sistemi için tarihleri verdi. Peki, e-Devlet ve İYS ile istenmeyen SMS iptal etme işlemi nasıl yapılıyor? İşte detaylar…

Published

on

Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya alınarak tüketicinin istemediği reklam mesajlarını engelleme kolaylığı sağlayan İletim Yönetim Sistemi’nin nasıl kullanılacağı araştırılıyor. Yeni sistemle vatandaşlar, verdikleri tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebildiği gibi, onaylarını da kontrol edip reddetme hakkını kullanabilecek. Vatandaşlar ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını 8 Ocak’tan itibaren 16 Şubat 2021’e kadar e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecek.

Sistem ile onaysız iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanıyor.

İstenmeyen mesajlar nasıl iptal edilir?

SMS ve arama iptali için e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz.

İYS uygulaması, Ticari Elektronik İleti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikayet süreçlerinin yönetilmesine imkan tanıyan sistemdir. Bu sistem, hizmet sağlayıcıların pazarlama iletişimi amacıyla çağrı merkezi üzerinden arama, SMS, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyor.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) nasıl kullanılır?

İleti Yönetim Sistemi`nin internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan sayfada öncelikle “Vatandaş Girişi” kısmına tıklamanız gerekiyor. İleti yönetim merkezinden SMS iptali ekranı için tıklayın. Daha sonra açılan sayfada telefon numaranızı ekleyebileceğiniz bir alan bulunuyor. Buraya numaranızı ve gelen doğrulama kodunu girmelisiniz.

Bir sonraki sayfada ise “Aydınlatma Metni” çıkıyor. Bunu okuduktan sonra, “Okudum, anladım” kutusunu işaretlemelisiniz. Daha sonra, size elektronik ileti gönderme iznine sahip firmaları bir bir inceleyebilirsiniz. Mesaj ve arama iznini güncelleyip kaydedebilirsiniz.

e- Devlet ile istenmeyen SMS iptali nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken sisteme girip “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi”ni aratmak. e-Devlet SMS iptali ekranı için tıklayın. Daha sonra “Yeni İletişim Adresi Ekle” kısmından telefon numaranızı veya e-Posta adresinizi ekleyebilirsiniz. Burada da Aydınlatma Metni`ni okuyup onaylamanız gerekiyor.

e-Devlet üzerinden bir bir onaylarınızı inceleyip düzenleyebilirsiniz. 150 bin adedin üstünde ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcıların sisteme verilerini yüklemesi için farklı süreler belirlendi.

Belirlenen sürelerde vatandaşın ret hakkını kullanmaması halinde, sisteme aktarılan veriler onaylı sayılacak. Vatandaşlar istedikleri zaman ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecek.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar