Connect with us

Dünya

İstifa eden Truss’a ‘Maaşı hak etmiyor’ tepkisi

Küçük düşürücü bir süreç sonucu istifa eden İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın alacağı maaş itirazlara yol açtı. İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, Truss’ın eski başbakanlara verilen yıllık 115 bin sterlinlik maaşı kabul etmemesi gerektiğini söyledi. Sendikalardan da benzer çağrılar geldi.

Published

on

By

İngiltere’de günler süren kriz ve istifa çağrıları sonucu dün görevi bırakma kararı alan Başbakan Liz Truss’a bağlanacak maaş da tartışma yarattı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, Truss’ın eski başbakanlara verilen yıllık 115 bin sterlinlik maaşı kabul etmemesi gerektiğini söyledi. Bu sabah ITV kanalında katıldığı Good Morning Britain programında konuşan Starmer, “Sadece 44 gün koltukta kaldı, bu parayı hak etmiyor ve almamalı” dedi.

Muhalefetteki bir diğer parti olan Liberal Demokratların lideri Ed Davey de Truss’ın maaşı almaya hakkı olmadığını belirtti.

Sendikalardan da benzer çağrılar geldi. Kamu ve Ticari Hizmetler Sendikası Genel Sekreteri Mark Serwotka, ülkede kritik görevleri yürüten kamu çalışanları mevcut kriz ortamında büyük zorluklar yaşarken Liz Truss’a böyle bir para ödenmesine karşı olduklarını duyurdu. Üniversiteler Sendikası Direktörü Jo Grady de, “Bu kadar büyük başarısızlıklara imza atan bir başbakanın ödüllendirilmesi çalışanları üzer “dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar