Connect with us

Sağlık

İsveç’te 3 bin 700 kişinin koronavirüs testi yanlışlıkla pozitif çıktı

Test kitlerindeki arıza, İsveç’te iki laboratuvar tarafından sistematik kalite kontrolleri sırasında ortaya çıkarıldı.

Published

on

İsveç Halk Sağlığı Kurumu (Folkhälsomyndigheten), Çin’den ithal edilen Kovid-19 test kitlerinin arızalı olması nedeniyle 3 bin 700 kişinin koronavirüs testlerinin yanlışlıkla pozitif çıktığını bildirdi.

Kurum, Çin menşeli BGI Genomics’den alınan test kitlerin virüsün çok düşük seviyesi ile negatif sonucu birbirinden ayırt edemediğinin anlaşıldığını duyurdu.

Açıklamada, çoğunlukla “hafif semptomları olan veya test sırasında herhangi bir belirti göstermeyen kişilere yanlış pozitif sonuçlar verildi” ifadelerine yer verildi.

“Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü bilgilendirildi”

Halk Sağlığı Kurumu mikrobiyoloji departmanı başkanı Karin Tegmark Wisell, “Çinli tedarikçi şirketin test kitinin kullanılması için gereken performansı ayarlaması gerekiyordu” dedi.

Wisell, test kitlerinin yoğun şekilde diğer ülkelere de ihraç edildiğini sözlerine ekledi.

Aynı yetkili, İsveç Tıbbi Ürünler Ajansı’nın yanı sıra Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de bilgilendirildiğini kaydetti.

Test kitlerin İsveç’te mart ayından ağustos ayına kadar evlerde yapılan testlerde kullanıldığı belirtildi.

Yanlış sonuç verilen kişilerle irtibat kurulacak

İsveç sağlık otoriteleri, kitlerin verdiği hatalı sonuçlar nedeniyle yanlışlıkla koronavirüs teşhisi konulan vatandaşlarla irtibat kurulacağını aktardı.

Stockholm yönetimi, bu kitlerle yapılan testlerden alınan yanlış sonuçların ülke genelini kapsayan enfeksiyon istatistiklerini küçük oranda etkilediğini bildirdi.

Ülkede şu anda 86 binin üzerinde teyitli koronavirüs vakası bulunuyor. Can kaybı ise 6 bine yaklaşmış durumda.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar