Connect with us

Dünya

Japonya açıklarında 273 milyon yıllık fosiller keşfedildi

Bilim insanları, Japonya açıklarında 273 milyon yıllık ‘yaşayan fosiller’ keşfetti

Published

on

By

Bilim insanları, Japonya’Anın Honşu ve Şikoku adalarının yakınlarında okyanus yüzeyinin yaklaşık 100 metre altında gelişen iki deniz canlısı arasında simbiyotik bir ilişki keşfetti.

İnsanlık tarihinden çok daha uzun süre önce hayatta kaldılar

Araştırmacılar, 273 milyon yıl boyunca okyanus tabanında gelişen bu canlıların fosil kayıtlarından, insanlık tarihinden çok daha uzun süre gözlerden ırak hayatta kalmayı başardıklarını belirtti.

Bilim insanları, “Bu örnekler bir krinoid (konakçı) ve bir heksakoral (epibiont), yakın zamanda gerçekleşen bir sin vivo ilişkisinin ilk ayrıntılı kayıtlarını ve incelemelerini teslim ediyor” şeklinde konuştu.

Krinoidler ve mercanlar, milyonlarca yıl önce uzun bir ilişki paylaştılar. Burada mercanlar, deniz tabanından daha yükseğe tırmanmak için krinoidleri kullanarak okyanus akıntılarında bulunan yiyeceğe erişim elde ettiler.

Görsel Varşova Üniversitesi’ne aittir.

Varşova Üniversitesi’nden paleontolog Mikolaj Zapalski öncülüğündeki Polonya-Japonya ortak araştırma ekibi, Paleozoyik dönemden kalma bu fosillere, iç yapılarına göz atmak için mikrotomografi kullanarak taramadan önce stereoskopik mikroskop kullanarak ‘el değmeden’ bir inceleme yaptı.

Araştırmacılar türleri belirlemek için DNA barkodu kullanarak invaziv olmayan araştırmalarını tamamladılar.

Deniz kabuklularının iskeletlerinin yapısını değiştirmediğini keşfeden araştırmacılar, bunun da fosil kayıtlarından neden bu kadar uzun süre kaybolduklarına dair olası bir ipucu sağladığını ve yumuşak yapılı organizma fosillerinin gözden kaçacak kadar ender olduklarını belirttiler.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar