Connect with us

Dünya

Japonya’da bir firma, ‘kilolu insan kiralama hizmeti’ vermeye başladı

Japonya’da bir şirket, “Tahterevallide oynayacak arkadaş”, “Fotoğrafta zayıf gözüktürecek bir partner” ya da “Ismarlanan dev pizzaya ortaklık edecek bir yardımcı” vaadiyle kilolu insan kiralıyor. Bu hizmet ile “kilolu olmanın olumsuz bir imaja sahip olduğu” önyargısının yıkılması hedefleniyor.

Published

on

Arkadaştan, sahte aile üyelerine, orta yaşlı insandan yemeğe çıkacak partnere kadar birçok kiralama seçeneğinin yaygın olduğu Japonya’da büyük beden giyim sektöründe faaliyet gösteren bir firma, sıra dışı bir hizmete imza attı.

Adı Japonca’da kullanılan debu (kilolu) ve kariru (kiralık) kelimelerinin birleşiminden meydana gelen “Debucari” adlı hizmeti hayata geçiren firma, “kilolu insan” kiralamaya başladı.

“Japonya’da 100 kilogramın üzerinde bir ağırlığa ulaşmak beceri ister” mottosuyla yola çıkan firmadan yapılan aзıklamada, söz konusu hizmet ile kilolu olmanın olumsuz bir imaja sahip olduğu önyargısının yıkılmasının hedeflendiği belirtildi.

Saati 150 lira

Ticari müşteriler için fotoğraf çekimleri ve reklam filmlerine büyük beden modeller sağlayan firma, bireysel müşterilere de hizmet sunuyor. Saatte 2 bin yen (yaklaşık 150 lira) karşılığında kilolu bir arkadaş edinmenin mümkün olduğu belirtilirken, servis için öngörülen kullanım amaçları ise hizmetin sıradışılığını ortaya koyuyor.

“Tahterevallide oynayacak arkadaş”, “Fotoğrafta zayıf gösterecek bir partner” ve “Ismarlanan dev pizzaya ortaklık edecek bir yardımcı” vadeden firma, 100 kilogram ьzerindeki bireyleri aralarına katılmaya çağırıyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar