Connect with us

Dünya

Japonya’da karantinayı ihlal edenler ifşa edilecek

Japonya Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında karantina kurallarını ihlal edenlerin isimlerini kamuoyuna açıklamaya hazırlanıyor.

Published

on

By

Covid-19 salgını nedeniyle 10 eyaletinde olağanüstü hal uygulanan Japonya’da hükümet, Tokyo Olimpiyatları’na sayılı günler kalan salgın önleme tedbirlerini sıklaştırma kararı aldı.

Bu kapsamda Japonya Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 karantina kurallarını ihlal eden kişilerin isimlerini kamuoyuna açıklamaya hazırlandığı açıklandı.

Yabancı ülkelerden dönenlerin, 14 günlük tedbir karantinasına alınmasının ve bulunduğu yeri otoritelere bildirilmesinin istendiği ülkede, bu kurala uymayan bazı kişilerin Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdiği öğrenildi.

İfşa edilecek

Karantina kurallarını ihlal edenlerin isimlerini internet sitesi üzerinden yayınlamayı düşünen Sağlık Bakanlığı’nın, hazırlıkların son aşamasında olduğu kaydedildi. İfşa uygulamasına, yalnızca kendisinden haber alınamayan ya da bilgi sakladığından şüphelenilen kötü niyetli kişiler için başvurulacağı ifade edildi.

Tedbirler arttırıldı

Covid-19 vaka sayısının dün itibariyle 722 bin 938’e yükseldiği Japonya’da can kaybı sayısı 12 bin 420’ye ulaşmıştı.

Salgın nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları yaklaşırken vaka sayılarında ciddi düşüş sağlanamaması, oyunların geleceğini tartışma konusu yapmıştı. Ülkede uygulanan OHAL’in kapsamını 10 eyalete çıkaran hükümet, son olarak kitlesel aşılama merkezlerini hizmete sokmuştu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar