Connect with us

Dünya

Japonya’da şişe içine yazılan mektup 37 yıl sonra Havai’de bulundu 

Japonya’da yaklaşık 37 yıl önce yazıldıktan sonra içine konularak okyanusa bırakılan bir şişe, 6000 kilometre yol katederek ABD’nin Hawaii adaları açıklarında bulundu.

Published

on

By

İngilizce, Japonca ve Portekizce yazılan mesaj 1984-85 yılları arasında şişe içerisinde okyanusa bırakılmıştı.

Japonya’da başkent Tokyo’nun doğusunda bulunan Choshi Lisesi bünyesindeki Doğa Bilimi Kulübü’ne üye öğrenciler, bundan tam 37 sene önce 1984-85 yılları arasında 750’yi aşkın şişenin içerisine 3 farklı dilde mesaj yazarak okyanusa bıraktı.

2002 yılına kadar Japonya, Filipinler, Kanada ve Alaska açıklarında toplamda 50 tanesi bulunan şişedeki mesajlara 19 yıldır rastlanmıyordu. Söz konusu mesajlar en son Japonya’nın güney batısındaki Kagoshima bölgesinde bulunmuştu.

51’inci şişenin 9 yaşındaki bir kız çocuğu tarafından Havai’nin bir sahilinde temmuz ayında bulunduğu kaydedildi. İçerisinde kartpostal büyüklüğünde bir kağıt parçası olan mesajda “Bu şişeye mesaj bırakan kişiyi bulun” yazdığı öğrenildi.

Choshi Lisesi Müdürü Jun Hayashi, söz konusu mesajlı şişelerden uzun süre haber alamadıklarını ve geri kalanın tamamının denizde batmış olduğunu düşündüklerini söyledi.

Hayashi, “Gerçekten çok şaşırdım. 50’inci şişe 19 sene önce bulunmuştu. Böyle bir şey olacağını hiç tatmin edemezdik. 51’inci şişenin bulunması bizim için sürpriz oldu. Umarın gelecekte 52’inci şişeyi de buluruz.” diye konuştu.

Choshi Lisesi’ne bağlı Doğa Bilimi Kulübü’nün 2007 yılına kadar her sene okyanusa şişede mesaj bırakmaya devam ettiği ve bundan 14 sene önce bu geleneğin bırakıldığı kaydedildi.

Kaynak: Euronews

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar