Connect with us

Gündem

Johnson & Johnson aşısı Türkiye’deki çocuklarda da denenecek

ABD’li Johnson&  Johnson şirketinin geliştirdiği Covid-19 aşının çocuklara yönelik klinik araştırmaları Türkiye’de de yürütülecek

Published

on

Habere göre Sağlık Bakanlığı ile Johnson & Johnson’ın iştiraki Janssen arasında anlaşmaya varıldı.

Türkiye’deki çalışmalar ABD, Avrupa ve Britanya ile eşzamanlı yürütülecek ve Türkiye’deki koordinatörlüğünü aynı zamanda Bilim Kurulu üyesi olan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ateş Kara üstlenecek.

Tek dozdaki etkisiyle öne çıkan bu aşı ABD ve Avrupa Birliği’ndeki otoritelerden de onay almıştı.

Aşısının Türkiye’de de uygulanması için Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğü kaydedildi.

Prof. Dr. Kara, klinik çalışmalarına 16-18 yaş grubuyla başlanacağını, ardından 12 yaş üstü ve sonra daha küçük yaş gruplarının dahil edileceğini, çalışmalara yetişkinlerin de dahil edileceğini söyledi.

Normal şartlarda çalışmaların iki yılda tamamlanmasının beklendiğini ifade eden Kara, Covid-19’un yayılma hızı ve riski göz önünde bulundurulduğunda, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da acil kullanım onayı sürecinin devreye gireceğini belirtti. Profesör, “Her şey yolunda giderse ön veriler altı ayda ortaya çıkar. Yetişkinlerin verileri ise iki ayda alınır,” dedi.

Kara, Janssen aşısının bazı ‘avantajlarını’ şöyle anlattı: “Bunlardan biri, kullanılmakta olan aşılar varyant döneminde geliştirilmemişken bu, varyantlar da hesaba katılarak çalışılmış bir aşı. İkincisi aşıda amaç yabancıyı vücuda tanıtmak. Viral vektör aşıda araya taşıyıcılar konuluyor. Vücuda virüsü aralıklarla gösteriyorsunuz. Bu sayede iyi tanıyor ve antikor geliştiriyor. Araştırmalara göre tek dozu uygulandığında ölüm ve hastaneye yatışı engelleme oranı diğer tüm aşılarla hemen hemen aynı. Semptomlara karşı etkisi ise yüzde 80’lerde. Tek doz olduğundan daha fazla kişiye ulaştırmak gibi bir avantaj var. Doz planlaması yapmayı kolaylaştırıyor.”

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar