Connect with us

Dünya

Justin Bieber’da yüz felcine neden oldu: Ramsay Hunt Sendromu nedir? 

Ünlü şarkıcı Justin Bieber geçtiğimiz günlerde Ramsay Hunt Sendromu olarak bilinen ve nadir görülen bir rahatsızlık sonucu yüz felci geçirdiğini açıklamıştı. Peki Ramsay Hunt Sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Published

on

Bieber sosyal medyadan paylaştığı bir videoda yüzünün sol tarafının hareket ettirmekte zorlandığı görüldü. Sol gözünü kırpamadığını ve sol tarafıyla gülümseyemediğini gösteren 28 yaşındaki şarkıcı “Yüzümde görebildiğiniz üzere Ramsay Hunt sendromu olarak adlandırılan bir rahatsızlığım var ve bu virüs kulaklarımdaki ve yüzümdeki sinirlere saldırdı ve yüzü felci olmama neden oldu” dedi.

Genç şarkıcının bu paylaşımının ardından hastalığın Covid-19 aşılarının yan etkilerinden biri olduğuna dair paylaşımlar yapılsa da tıp uzmanları böyle bir bağlantıya dair yeterli kanıt bulunmadığının altını çizdi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Justin Bieber (@justinbieber)’in paylaştığı bir gönderi

Ramsay Hunt Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

Ramsay Hunt Sendromu’na suçiçeği ve zonaya neden olan varicella-zoster virüsü neden oluyor. Amerikan akademik tıp merkezi Mayo Clinic suçiçeği döküntüleri bittiklten sonra virüsün bir süre daha insanların sinir sisteminde yaşamayı sürdürdüğünü belirtiyor.

Kliniğin açıklamasına göre Ramsay Hunt Sendromu yüz sinirlerinde, kulağa yakın yerleri etkileye zonanın tezahürü ve bilinen iki temel belirtisi bulunuyor.

Bir kulağın çevresinde ya da içinde ağrılı iki sıvı dolu kabarcıklardan oluşan kızarıklık veya döküntü
Yüzde zayıflama ya da yüzün öküntünü oluştuğu kulakla aynı tarafında felç
Döküntü ve yüz felci genellikle aynı anda ortaya çıkıyor, ancak bazı durumlarda biri diğerinden daha önce görülebiliyor, hatta hiç döküntü oluşmayabiliyor.

Ramsay Hunt Sendromu olanların şu belirtileri de yaşadığı ifade ediliyor:

Kulak ağrısı
İşitme kaybı
Kulaklarda çınlama
Tek gözü kapamada zorluk
Baş dönmesi (vertigo)
Tat ya da koku algısında değişiklik
Ağız kuruluğu

Ramsay Hunt Sendromu nasıl tedavi edilir?

Ramsay Hunt Sendromu hastaları için antiviral ilaçların yaı sıra kortikosteroidler, vertigoyu gidermek için anti-anksiyete ilaçları ve ağrı kesiciler kullanılır. Eğer sinirlerde fazla hasar meydana gelmemişse hastalar genellikle birkaç hafta içinde tamamen iyileşir.

İngiltere’de Yüz Felci sağlık derneği kurucularından plastik ve rekontrüktif cerrah Charles Nduka Reuters haber ajansına verdiği bilgide sendroma yakalanan ve steroid ve antiviral ilaçlarla erken tedavi gören hastaların yüzde 75’i tamamen iyileşiyor.

Nduka, Bieber’ın paylaştığı videoda iyileşmeye dair erken işaretlerin ümit verici olduğunu belirterek  “Gülümseme düzelmeden önce ilk etapta felçil yüzde simetri oluşmaya başlar. Burun altı hafifçe yükselir, ağız eşitlenmeye başlar. Videoda erken iyileşmenin ilk işaretlerini görebildim” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

Haber: Euronews

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar