Connect with us

Yazar

Kadın sporcular bikini de giyse suç, şort da giyse suç!

Published

on

By

Bedford’daki İngiltere Şampiyonası’nda bir yetkili, Olivia Breen’e sprint şortunun çok kısa ve uygunsuz olduğunu söyledi ve şikayette bulundu. Bu olay 19. yüzyılda değil geçen hafta yaşandı.

Bu şort rekabet avantajını sağlıyorsa. GB Paralimpik Olivia Breen takımı  2018 Commonwealth Games’de T38 uzun atlamada aynı sprint şort ile altın madalya aldı.

Breen “Yıllardır aynı tarz sprint altlar giyiyorum ve bunlar yarışmak için özel olarak tasarlandı” açıklamasını yaptı. “Umarım onları Tokyo’da giyerim. Bu olay bir erkek yarışmacının benzer şekilde eleştirilip eleştirilmeyeceğini sorgulamama neden oldu” diyerek ayrımcılık yapıldığını dile getirdi.

Olivia Breen

PLAJ VOLEYBOLU OYNARKEN NE GİYMELİ?

Plaj voleybolunda kadınlar bikini ile oynuyor. Ama onlar da baskı altında. Bu yıl, Alman plaj voleybolu yıldızları Karla Borger ve Julia Sude, bikinili takım formalarının sahada yasaklanmasının ardından Katar’daki bir turnuvayı boykot etmekle tehdit etti. Katar Voleybol Federasyonu sonunda geri adım attı ve konu kapandı.

Karla Borger ve Julia Sude

Adaleti sağlamak için bazı kısıtlamalar gereklidir, ancak bu kısıtlamalar sadece kadınlar için yapılması bazı erkeklerin kafasının hala 19. Yüzyıldaki erkeklerin kafası gibi çalıştığını gösteriyor.

 

ŞORT GİYENE CEZA!

Norveç takımı İspanya’ya karşı bir turnuva maçında bikini altı giymeyi reddedip bunun yerine şort giydiğinde 1.500 € para cezasına çarptırıldı. Katarlı erkek yetkililer fazla açık diye şikayet ediyor İspanyol erkek yetkililer de fazla kapalı diye… Ama kadınların neyle rahat oynayacağını onlara soran yok!

Kadın boksörlerin kadın olduğu anlaşılsın diye maçlarda etek giymeleri önerildi.

Fikir kimden çıktı sizce? Kesin erkek yetkiliden çıkmıştır bu fikir. Zaten kadın boksörlerin giysileri şort ve tank top dedikleri üst göğüs kısmını kaptan iki parçadan oluşuyor. Maç kadınların maçı. İsimleri okunuyor. Şort ve tank top ile maça çıkıyorlar. Hala boksörün kadın olduğu anlaşılmıyorsa o kişinin ilk olarak gözlükçüye uğraması ve sonra zeka testi yapması gerekiyor bence.

Kadınlar erkeklerin göz zevki için spor yapmıyor. Erkekler de kadınlara göre giyinmiyor. Şimdiye kadar erkeklerin şortu çok uzun yada kısa diye bir eleştiri duydunuz mu? Kadınlar bir kere ödün verseler isteklerin sonu gelmez.

Mete Murat Metin

Kaynak: https://www.theguardian.com/sport/2021/jul/19/paralympian-olivia-breen-dismayed-after-being-told-sprint-briefs-too-short

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar