Connect with us

Ekonomi

‘Kahin’ lakaplı ünlü ekonomist Bitcoin konusunda yine uyardı

El Salvador’da kabul edilen yasanın ardından Bitcoin’de yükseliş görülmüştü. Ancak ABD Hazine Bakanlığı ve IMF’den gelen açıklamalarla kripto para birimi yeniden düşüşe geçti. Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin’in bir para olarak tanımlanamayacağı yönündeki görüşlerini de bir kez daha tekrarlayarak yatırımcıları uyardı.

Published

on

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un yasal ödeme aracı olarak Bitcoin’i kabul etmesinin ardından 38 bin doların üzerine çıkan kripto para birimi, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın açıklamalarının etkisiyle yeniden 37 bin dolar seviyesinin altına düştü. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de yaklaşık 5.0 milyar dolarlık düşüşle 689 milyar dolara geriledi.

Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Bütçe alt komisyonundaki konuşmasında, kripto paraların terör örgütlerinin finansmanında kullanılabileceğini ve Hazine olarak bunun önüne geçmek için birçok adım attıklarını söyledi.

IMF’den gelen bir açıklamada ise kripto paraların para birimi olark kullanmanın belirli yasal zorunluluklar doğurabileceği uyarısı yapıldı. Bitcoin’in para birimi olarak kabul edilmesinin çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getirdiğinin altını çizen yetkili, IMF’nin gelişmeleri yakından takip ettiğini ve El Salvador yetkilileriyle görüşmelerin devam edeceğini belirtti.

‘Kahin’ lakaplı ekonomist Roubini, Bitcoin’de çok fazla manipülasyon olduğunu düşünüyor

‘Kahin’ lakaplı ekonomist Nouriel Roubini de Bitcoin’in bir para olarak tanımlanamayacağı yönündeki görüşlerini tekrarladı.

CoinGeek’in Zürih’te düzenlediği konferansta konuşan Roubini, Bitcoin’in herhangi bir şeyin fiyatlanmasında kullanılabilmek için çok değişken olduğunu savundu. Bitcoin’in herhangi bir temel değere sahip olmadığını, kullanımı bulunmadığını ve istikrarlı bir depolama değerine sahip olmadığının altını çizerek, bir varlık olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi. Öte yandan Roubini, Bitcoin’de çok fazla manipülasyon olduğunu da ifade etti.

Derleyen: Vildan Uygunoğlu

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar