Connect with us

Dünya

Kanada’da rekor sıcaklık: Ölü sayısı 486’ya yükseldi

Kanada’da hafta sonundan beri devam eden sıcak hava dalgası nedeniyle beş günde 486 kişi öldü. British Colombia eyaletinde hava sıcaklığı 49.6 dereceyle rekor kırarken, klimalı otellerde yer kalmadı.

Published

on

By

Kanada’nın British Columbia eyaletinde bu hafta hava sıcaklığı, ülkede verilerin tutulduğu dönemde daha önce görülmedik düzeye yükseldi. Sıcak hava sonucu beş günde 486 kişi öldü. Sıcak hava dalgasında ölenlerin çoğunun, havalandırılmayan evlerde yalnız yaşadığı belirtildi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, çoğu ileri yaşta olan kurbanların ailelerine başsağlığı diledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, British Columbia eyaletindeki Lytton kasabasında yaşayan yaklaşık 250 kişi tahliye edildi. Kasabada salı günü hava sıcaklığı 49,6 dereceye çıkmıştı. Lytton Belediye Başkanı Jan Polderman, çarşamba günü kasabada yangın çıktığını açıkladı. Polderman, CBC News’e yaptığı açıklamada, “Bütün kasaba yanıyor. İlk duman görülmesinden sonra aniden her yerde yangın çıkması tam 15 dakika sürdü” dedi.

Kutup bölgelerine uzayan bir alanı etki altına aldı

ABD’nin kuzeybatısındaki Oregon’dan, Kanada’nın kuzey kutup bölgelerine kadar geniş bir alanı etkisi altına alan sıcak hava dalgasının, yüksek basıncın sıkıştırdığı bir sıcak hava tabakasından kaynaklandığı belirtiliyor. Uzmanlar, iklim değişikliği sonucu aşırı sıcak hava dalgalarının daha sık görülebileceğini söylüyor.

’70 yıllık hayatımda böyle bir şey yaşamadım’

British Columbia eyaletinde yaşayan Janice Houldsworth BBC’ye dört gündür dışarı çıkmaya cesaret edemediğini söyledi. Houldsworth, “70 yıllık hayatımda böyle bir şey yaşamadım. Bütün pencereleri kararttık. Ayaklarımızı soğuk suya sokuyoruz, duş alıyoruz ve litrelerce sıvı içiyoruz” dedi.

Çoğu evde klima yok, otellerde yer kalmadı

British Columbia’daki birçok evde, yaz ayları genellikle ılıman geçtiği için klima bulunmuyor. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir Vancouver sakini de, insanların klima nedeniyle akın ettiği otellerde yer kalmadığını söyledi.

Sıcaktan kaçan ayılar evlere giriyor

British Columbia’daki yetkililer halkı, bazı evlere ayıların girmesi sonrası, evlerinin kapılarını açık bırakmamaları konusunda uyardı. Vancouver’da yaşayanlardan, arabalarının camlarının güneşte park etmemelerine rağmen çatladığını ve eridiğini söyleyenler oldu.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar