Connect with us

Dünya

Kate Middleton da oğluna okul arıyor! İşte İngiltere’nin en iyi okulları listesi

Published

on

By

İngiltere Kraliçesi’nin gelini Kate Middleton, OK Magazine ile yaptığı röportajda tahtın genç varisi oğlu George’un evde eğitimle yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi verdi. Ve kısıtlamalar biterse tekrar okuluna devam edeceğini bildirdi. George’un gittiği Güney Londra’daki Thomas’ın Battersea özel hazırlık okulu yalnızca 13 yaşına kadar olan çocuklara hizmet veriyor.

George’un 13 yaşına kadar eğitimini şu an gittiği okulda sürdürmesi mümkün olsa da ergenlik çağına geldiğinde hangi okula gideceği konusunda kesin karar verilmediği açıklandı.

Tahminlere göre tahtın varisinin gidebileceği 5 okula önce çıkıyor.

Eton Koleji

Kate ve William, George’un babasının izinden gitmesini istiyorlarsa, Berkshire’daki Eton Koleji’ne gidebilir. Hem William hem de Prens Harry, Windsor’dayken Kraliçe’yi kolayca ziyaret edebildikleri Eton’a gittiler.

Erkeklere özel yatılı okulun tarihi 1400’lere kadar uzanıyor ve ücreti yılda £50.000 civarı.

Eski öğrencileri arasında David Cameron ve Boris Johnson olan Eton Koleji’nden şimdiye kadar 20 başbakan mezun oldu.   En çok başbakan çıkaran Kolej sırlamasında birinci. İkinci sırada 7 başbakan ile Harrow, üçüncü sırada ise, 6 başbakan ile Westminster koleji var. Dünyada birçok Kral, başkan, başbakan ve milyarderler çocuklarını bu okula yollamak istese de birçoğu yer bulamıyor.

Marlborough Koleji

George için başka bir seçenek de annesi Kate Middleton’ın Wiltshire’daki eski okulu Marlborough College olabilir. İngiltere’de en iyi yatılı okul olarak kabul edilir ve spor tesisleri en iyi olan okullardan biri olarak bilinir. Yatılı öğrenciler için yılda  £39.000ile Eton’dan biraz daha ucuz ve hem kız hem de erkek öğrenciler gidebiliyor.

Ludgrove Okulu

Eğitimi sırasında, Prens William sekiz yaşında yatılı okula başladı ve Berkshire’daki Ludgrove Hazırlık Okulu’na kaydoldu. Ludgrove, yılda 30.000 Sterlin’in hemen altında ücretlerle sekiz ila 13 yaşları arasındaki yaklaşık 200 erkek çocuğa hizmet vermektedir. Eski öğrenciler arasında Prens Harry ve maceracı Bear Grylls de var.

Gordonstoun

İskoçya’nın Moray kentindeki Gordonstoun Okulu geçmişte genç kraliyet üyeleri için popüler bir okuldu. Prens Charles, Mayıs 1962’de Gordonstoun Okulu’na katılarak babasının ayak izlerini takip etti. Prens Philip, Prens Charles, Prens Andrew, Prens Edward, Peter Phillips ve Zara Tindal da bu furyaya katıldı.

Okul, dört yaşından 18 yaşına kadar hem erkek hem de kız öğrencileri kabul ediyor. Konum olarak Londra’ya uzak olduğundan bu okulun seçilmesi düşük bir ihtimal.

Thomas’ın Battersea Meydanı

Kate ve William, George’un Londra’da kalmasını istiyorlarsa, bu okulu seçebilirler. Bunun nedeni, şu anki hazırlık okulu Thomas’ın Battersea’sinin yakınlarda Thomas’ın Battersea Meydanı adında yeni bir lise açması. Okul, Güney Londra’daki Kraliyet Dans Akademisi binasında yer almaktadır ve Daily Mail’e göre, şimdiden “Güney Londra Etonu” olarak adlandırılmıştır.

Çocuklarınızın için en iyi okullara gitmesini istiyorsanız:

Çocuklarınızın en iyi okullara gitmesini istiyorsanız genelde okulun öğrenci kabul ettiği bölgede yaşıyor olmanız gerekiyor. Yatılı okullarda bu kural geçerli değil.

Üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler öncelikle hangi konuda okumak istediklerine karar vermeleri gerekiyor. Sonra konuya göre en iyi üniversiteleri belirleyip başvuru koşullarına bakması gerekiyor. 2 yada 3 A Level isteyen üniversiteler var.  3 A Level isteyen bir üniversiteye 2 A Level ile girmeniz çok zor.

Birde istenilen A level sonuçlarını bilmek gerekiyor. Genelde sonuçlar A star, A, B, C ve D yani alfabetik sırayla devam ediyor. En iyi üniversitelere genelde en az 3 A ile giriliyor. 2 A ve 1 B isteyen yada daha düşük seviyeyi kabul eden üniversiteler de var. Öğrenci istenilen notları bilerek hazırlanması gerekiyor.

Russell Grup

Russell Grup (toplam 24) 1994 yılında en iyi üniversitelerin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bazı üniversitenin sırlamada düşük ama belirli konularda çok yüksek sırada olan üniversiteler da var. Misal üniversite, sıralamada düşük olabilir ama Psikoloji alanında 1 numara olabilir. Psikoloji dalına harcanan para, eğitmenlerin kalitesi ve Trafik psikolojisi gibi çok farklı dallarda kaliteli eğitim veriyor olması üniversiteyi o bölümde birinci yapabilir. Bu yüzden en iyi üniversite değil de okumak istediğiniz branşda en iyi üniversiteyi bilip ona göre karar verilmeli.

Russell Grubu’nda olan üniversitelerde okuyan öğrenciler, mezun olmadan önce okulun iletişimde olduğu büyük firmalarda staj yapıyor. Bu şekilde öğrenci mezun olmadan iş teklifleri alabiliyor ve mezun olduğunda isterse beklemeden işe başlıyor.

Düşük seviyeli üniversiteler genelde C ve D seviyesini kabul edebiliyor. Sıralamada geri olan üniversitelerde okuyan öğrenciler genelde küçük firmalarda iş bulabiliyor. Bazı üniversitelerde ortalama mezun olan öğrenciler ortalama senelik 20 bin sterlin seviyesinde iş bulurken üst seviyede üniversitelerden mezun olanların ortalama kazançları 300 bin olabiliyor. Brexit ve 2020 de başlayan kısıtlamalar öncesi durum böyleydi.

Özel yurtlardan mezun olan öğrenciler genelde Oxford ve Cambridge üniversitelerinin ilk tercihi oluyor. Liverpool ekonomik seviyesi düşük olan şehirlerdeki sıradan bir liseden 3 A star alan bir öğrenci çoğu zaman bu üniversitelerde yer bulamıyor maalesef. Oxford üniversitesi tek başına bir üniversite değildir. 45 Kolejden oluşur.  Bazı Oxford kolejlerine tek bir siyah öğrenci alınmadığı için çok eleştiri yapıldı.

En iyi okullar hangileri?:

İlginizi çeker diye sizlere en iyi A level ve GCSE sonuçlarını almış okulların listesini altta paylaştım.

Taşındığınız bölgede birden fazla okul olacaktır. Bu okulların en yakınını değil de bölgedeki en iyi okulu seçmenizi öneririm. Okulları karşılaştırmak için linki en altta paylaştım. Ofsted kurumu okulların sınav sonuçları, eğitim olanakları, ders dışı eğitim kalitesi, okuldan atılan öğrenciler, temizlik ve yaşanan olayları değerlendirip bir not verir.

 1.  Ofsted Grade 1: Outstanding
 2. Ofsted Grade 2: Good
 3. Ofsted Grade 3: Requires Improvement
 4. Ofsted Grade 4: Inadequate

 

Okul seçerken veliler genelde Ofsted ne sonuç vermiş bakar. Mümkünse ‘Outstanding’  Türkçesi üstün notu verilen okulları tercih edin.

Velilere çok iş düşüyor.

Bazı veliler okulun kabul ettiği bölgede yaşamak için kendi rahatlarını bırakıp evleri olsa bile 3 sene o bölgede kirada yaşayabiliyorlar. 2 oğlum A level sonuçları toplam 3 A ve 2 A star ile Warwick ve Durham Üniversitelerini kazandılar. Bu başarıya daha çok eşimin özverisi sayesinde ulaştılar. Sizlerde bu konuda gereken desteği vermezseniz çocuğunuz bu zor yarışta geri kalabilir. İngiliz eğitim sistemini iyi araştırın.

Maddi durumunuz el vermiyorsa:

Paranız yoksa bile kütüphanelerden çocukların yaşlarına göre okuması gereken kitapları alıp okumaya teşvik edebilirsiniz. Bu kitapları okuması İngilizce diline hâkim olmasına, kendini ifade edebilmesine ve sınavlarda başarılı olmasına yardımcı olacaktır. Ücretsiz hafta sonu okulları var. Ücretsiz online kurslar var. Kendiniz motive edemezseniz, yaşam koçları yardımcı olabilir.

Okullar bir sonraki sene için kayıtları genelde Ocak ya da Şubat ayında bitirirler. Son kayıt tarihi bölge ve okul seviyesine göre değişebilir.  Geç başvuru yaparsanız bekleme listesine alınırsınız ve genelde en kötü seviyede okullarda yer bulursunuz. 2022- 23 eğitim yılı kayıtları bazı okullarda başladı. Bilginize.

Şimdiden kolay gelsin diyorum.

A Level sonuçlarına göre en iyi 50 okul.

 1.  92.11 Oxford International College
 2. 90.28 Cardiff Sixth Form College
 3.  85.35 St Paul’s Girls’ School
 4.  83.54 Westminster School
 5.  83.52 Concord College
 6.  82.40 Magdalen College School
 7. 82.14 St Paul’s School
 8.  82.00 Ruthin School
 9. 81.51 Winchester College
 10.  81.20 City of London School for Boys
 11. 80.93 Brighton College
 12.  80.60 Wycombe Abbey School
 13.  80.30 Eton College
 14.  79.37 King’s College School – Wimbledon
 15.  79.15 Perse Upper School
 16.  78.41 Hampton School
 17.  77.82 Godolphin & Latymer School
 18.  77.67 Guildford High School for Girls
 19.  77.65 Oxford High School GDST
 20.  77.49 St Mary’s School – Ascot
 21. 1 77.14 City of London School for Girls
 22.  76.53 Lady Eleanor Holles School
 23.  76.15 South Hampstead High School
 24.  75.84 Haberdashers’ Aske’s Boys’ School, Elstree
 25. 75.82 Highgate School
 26.  75.28 Merchant Taylors’ School
 27.  75.21 King Edward VI High School for Girls
 28.  74.89 University College School
 29.  74.61 Manchester Grammar School
 30.  74.18 Haberdashers’ Aske’s School for Girls
 31.  73.46 St Michael’s School – Llanelli
 32.  73.40 James Allen’s Girls’ School
 33.  72.46 North London Collegiate School
 34.  72.40 Cheltenham Ladies’ College
 35.  71.23 Abbey College Cambridge
 36.  71.17 Withington Girls School
 37.  70.72 Latymer Upper School
 38.  69.62 Wimbledon High School
 39.  69.41 Abingdon School
 40.  69.22 Tonbridge School
 41.  69.10 Manchester High School for Girls
 42.  68.45 Eltham College
 43. 43 68.06 Alleyn’s School, Dulwich
 44.  67.77 Putney High School
 45.  67.68 St Albans High School for Girls
 46.  67.54 Channing School
 47. 67.12 Royal Grammar School – Guildford
 48.  67.09 St Gabriel’s School
 49.  66.92 Epsom College
 50.  66.30 Kingston Grammar School

Mete Murat Metin
https://d-card.ga/mete-metin/

Okulları karşılaştırmak isterseniz:

https://www.gov.uk/school-performance-tables

Çocukların okuması gereken 100 kiap:

https://www.penguin.co.uk/articles/2019/best-childrens-books-stories.html

 

 

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar