Connect with us

Dünya

Korona virüs aşısında skandal: Hata yaptık

Astrazeneca ve Oxford Üniversitesi’nin geliştirdiği korona virüs aşısıyla ilgili AstraZeneca tarafı, aşı çalışmalarında hata yaptıklarını belirtti.

Published

on

Alınan aşı dozajında ​​önemli bir hata olduğunu belirten Astrazeneca tarafına karşılık ABD’li yetkililer, hatalar ve verilerin açıklanmasındaki kapalı cümleler sebebiyle Astrazeneca – Oxford Üniversitesi aşısına güvenlerinin azaldığını açıkladı.

Yüzde 90’a varan etkinliğe sahip denilmişti

“Kendinize bir aşı alın” mottosuyla bir fincan kahveden daha ucuz olduğu açıklanan AstraZeneca-Oxford Üniversitesi Covid-19 aşısının yüzde 90’a varan etkinliğe sahip olduğu ifade edilmişti.

New York Times’ın haberine göre, Astrazeneca koronavirüs aşıyla ilgili bazı bilgilerin eksik olması ve neden ilk aşının yarım doz uygulandığı soruları merak uyandırdı. Astrazeneca tarafı ve uzmanlar konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Aşı dozajında hata yaptık”

AstraZeneca tarafı, aşının bilgilerinin eksik olduğu, yeni bilgiler almak için ek testlerin devam edip etmeyeceğine dair soruya, aşının son denemelerinde katılımcılara enjekte edilen aşı dozajında hata yaptıklarını kabul etti.

Güvenilirliğine olan güveni aşındırdı

Birçok Bilim insanı ve endüstri uzmanı, AstraZeneca’nın başlangıçta verileri ifşa etme biçimindeki eksiklikler, aşının uygulanma şekli gibi birçok hatanın sonuçların güvenilirliğine olan güvenlerini aşındırdığının altını çizdi.

Acil kullanım izni verme ihtimali azaldı

ABD’deki yetkililer, aşının yüzde 90’a varan olarak açıklanan sonuçlarının yaşlıların verilerini yansıtmadığını açıklarken sonuçların net olmadığının altını çizdi.

“Hatayı bir çalışan yaptı”

AstraZeneca sözcüsü ise Michele Meixell, denemelerin “en yüksek standartlarda yürütüldüğünü” söyledi. AstraZeneca’nın araştırma ve geliştirmeden sorumlu yöneticisi Menelas Pangalos tarafından yapılan açıklamada testleri ve aşının açıklanma şeklini savundu.

Dozaj hatasını bir çalışanın yaptığını belirten Pangalos, “Hatayı farkettikten sonra aşıyı denediğimiz yerlere derhal haber verdik” şeklinde konuştu.

Florida Üniversitesi’nde biyoistatistikçi veaşı deneme tasarımı uzmanı olarak görev yapan Natalie Dean, “Açıklanan tüm bilgilerin nereden ve nasıl bir araya geldiğini anlayamıyorum” dedi. AstraZeneca ve Oxford’un “bildirdikleri aşı deneme sonuçları söz konusu olduğunda şeffaflık ve titizlik açısından zayıf bir not aldıklarını” yazdı.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar