Connect with us

Dünya

Koronavirüs aşısı olanlar dikkat! ‘2 kat fazla’

Bilim dünyasından gelen son haber aşı olanları yakından ilgilendiriyor. Zira İngiltere’de yapılan ve yaklaşık 1 milyon kişinin mercek altına alındığı araştırma oldukça ilginç sonuçlara ulaştı.

Published

on

By

İngiltere’de yapılan son araştırmaya göre, Kovid-19’a yakalanan tam aşılı (En az çift doz) kişilerin hiçbir belirti göstermeme ihtimali, aşısı olmayanlara göre neredeyse iki kat daha fazla. Peki bu ne anlama geliyor? Araştırmada imzası olan King’s College London’daki bilim insanlarına göre, tam aşılı kişiler virüse yakalandıkları zaman farkında bile olmadan çevrelerine virüsü taşıyabiliyor.

Sonuçları açıklayan ekip savunmasız insanlarla (Aşısız veya kronik hastalığı olan) etkileşime giren aşılı kişilerin düzenli testler yaptırmaları gerektiğini söyledi.

AŞI TARTIŞMALARINA SON NOKTAYI KOYDULAR

Araştırma aşının faydasını bir kez daha ortaya koydu. Ekip, araştırmaya katılan 971 bin 504 tam aşılı yetişkinin yüzde 0.2’sinden azının ikinci dozdan en az bir hafta sonra Kovid-19’a yakalandığını tespit etti. Başka bir deyişle çift aşının koronavirüsten korunmanın en etkili yolu olduğu bu araştırma ile bir kez daha bilimsel olarak kanıtlandı.

BU SEMPTOMLARA DİKKAT!

Yapılan diğer araştırmalara göre ise çift aşı olup Kovid-19’a yakalanan kişiler belirti de gösteriyor. İşte belirti listesi…

LİSTE GÜNCELLENDİ

ZOE Covid Semptom çalışması kapsamında belirti listesi güncellendi. Geçtiğimiz dönemde 4 ana semptom üzerinde duran bilim insanları sayısı 21’e çıkardı.

1- Yüksek ateş 2- Titreme 3- Devamlı öksürük 4- Koku kaybı veya değişikliği 5- Tat kaybı veya değişikliği 6- Baş ağrısı 7- Olağandışı yorgunluk 8- Boğaz ağrısı 9- Bilinçte bulanıklık 10- Deri döküntüsü 11- Ağız veya dilde meydana gelen değişiklikler 12- Kırmızı ve ağrılı parmaklar veya ayak parmakları 13- Nefes darlığı 14- Göğüs ağrıları 15- Kas ağrıları 16- Boğuk ses 17- İshal 18- İştahsızlık 19- Karın ağrısı 20- Burun akması 21- Hapşırma

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar