Connect with us

Dünya

Koronavirüs nedeniyle ilk kez bir kedi hayatını kaybetti

İngiliz bilim insanları dört aylık Ragdoll cinsi kedinin Covid-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı

Published

on

İngiliz bilim insanları dört aylık Ragdoll cinsi evcil kedinin Covid-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Solunum güçlüğü nedeniyle Nisan 2020’de veterinere götürülen 4 aylık kedinin ilerleyen süreçte durumu ağırlaştı. Hayatını kaybetmesinin ardından yapılan testlerde ise akciğerlerinden alınan örneklerde hasar tespit edildiği ve koronavirüs enfeksiyonunun kanıtı olduğu bildirildi.

Sahibinin bir ay önce Covid semptomları gösterdiği ancak testlerde negatif sonuç çıktığı belirtilirken, bilim insanları virüsün evcil hayvanlarına geçirdiğine karar verdi.

Her ikisi de Glasgow Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından bildirilen ikinci bir vaka ise, altı yaşındaki bir Siyam kedisinin de hastalığa Mayıs ayında yakalandığı, ancak daha sonra iyileşmeye devam ettiği yönünde oldu.

Bunun, Birleşik Krallık’ta virüsten ölen bir yavru kedi vakasının yanı sıra insandan kediye bulaşmanın ilk kanıtı olduğuna inanılıyor. Uzmanlar artık Covid-19’u olan evcil hayvan sahiplerini, tamamen iyileşene kadar kedileriyle yakın temastan kaçınmaları konusunda uyarıyor.

DSÖ DE TEMASTA BULUNMA KONUSUNDA UYARMIŞTI

DSÖ’nün Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic yaptığı açıklamada, Kovid-19’un insanlardan kedilere, köpeklere, vizonlara, rakun köpeklerine, aslanlara ve kaplanlara bulaşabildiğini ifade etmiş, Kovid-19 hastalarının ve risk altındaki kişilerin evcil ve diğer hayvanlarla temaslarını sınırlamalarını önermişti. Kovid-19, insan ve hayvan popülasyonları arasında hareket ettikçe virüsün genetik modifikasyonları meydana gelebilir ve bu değişiklikler insanları enfekte eden hastalık için potansiyel sonuçlara yol açabilir” dedi.Vujnovic ayrıca, diğer potansiyel hayvan rezervuarlarını tespit etmek ve gelecekteki salgınlardan kaçınmak için hangi hayvanların virüse en duyarlı olduğunu anlamanın önemli olduğuna dikkat çekti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar