Connect with us

Dünya

Kovid-19’u atlattıktan sonra yapılan aşı bağışıklığı artırıyor

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüsü salgınına karşı geliştirilen aşılarla ilgili dikkat çekici bir araştırma yapıldı.

Published

on

Dünyanın önde gelen yayınlarından Lancet’te yayınlanan iki araştırmada Kovid-19’u atlatmış kişilerin Kovid-19 aşısı olması durumunda hastalığın tekrar bulaşması riskinin çok daha azaldığı ortaya çıkarıldı.

Daha önce Kovid-19 aşılarının hastalığın seyrini değiştirdiği ve bulaşmayı azalttığına dair araştırmalar yer alırken, Lancet’te yayınlanan araştırmalarda ilk kez Kovid-19 geçirmiş bir kişiye yapılan koronavirüsü aşısının etkisi gözler önüne serildi.

İlk araştırma Brezilya’da yapılırken incelenen aşılar CoronaVac, Oxford/AstraZeneca, Janssen ve Pfizer/BioNTech oldu. Bu aşıların daha önce Kovid-19 geçiren kişilerde hastaneye yatış ve ölüm oranlarına karşı ekstra koruma sağladığı belirtildi. Aynı araştırmada bu aşıların daha önce Kovid-19 olan kişilerde semptomu da azalttığı kaydedildi.

Aynı konu üzerindeki ikinci araştırma ise İsveç’te yapıldı. Bu araştırmada ise koronavirüsü bulaştıktan sonra iyileşen ve daha sonra aşı olan bireylerde oluşan ekstra koruma oranının en az 9 ay devam ettiği duyuruldu.

Uzmanlar, koronavirüsü bulaştıktan sonra iyileşen kişilerin de aşı olması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu bilgiler küresel aşı stratejileri için önemli olabilir” açıklamasını yaptı. Brezilya’daki araştırmayı  yürüten Julio Croda, “Hastalandıktan sonra aşı olmak bağışıklığı artırıyor ve bu da pandeminin gidişatını için büyük bir öneme sahip.

 

 

Haber: Sözcü

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar