Connect with us

Dünya

Kraliçe II. Elizabeth’in Windsor Kalesi’nde yaşayacağını açıklandı

Bir süredir sağlık sorunlarıyla uğraşan ve son olarak da Covid-19’u atlatan Kraliçe 2. Elizabeth’in artık Buckingham Sarayı’nda değil bin yıllık Windsor Kalesi’nde yaşayacağı açıklandı. Sarayda, 10 yıllık bir tadilat süreci başlayacak.

Published

on

By

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in bundan böyle artık Buckingham Sarayı’nda yaşamayacağı açıklandı.

95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, iki yıldır koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan çalışmış, karantina dönemini de 9 Nisan 2021’de 99 yaşında hayatını kaybeden eşi Prens Philip ile birlikte bin yıllık tarihi Windsor Kalesi’nde geçirmişti.

BİN YILLIK KALEDE YAŞAYACAK

NTV’de yer alan habere göre, sağlık sorunlarıyla uğraşan ve son olarak Covid-19’u atlatan Kraliçe, artık kalıcı olarak Windsor Kalesi’nde yaşama kararı aldı.

Elizabeth’in, Windsor Kalesi’ne kalıcı olarak yerleşmesi, cenazesi oraya defnedildiği için ölen eşine de daha yakın olmasını sağlayacak.

1837’den beri monarşinin resmi yerleşimi olan Buckingham Sarayı, şu an bazı teknik sistemlerini yenilemek ve değiştirmek amacıyla, 369 milyon sterlin tutarında ve 10 yıl sürecek bir yenileme dönemine giriyor.

The Times’a konuşan bir kraliyet kaynağı konuyla ilgili şunları söyledi:

“Restorasyon 2027’ye kadar bitmeyecek. Saray, uzun süreli kalınacak bir yer değil. Kraliçe için Windsor’da yaşamak, inşaatten uzak durmasının yanı sıra, sağlık sorunları nedeniyle durdurduğu işlerine de geri dönmesini sağlayacak.”

HALK, SARAYA VE DİĞER MÜLKLERE ERİŞEBİLECEK

Öte yandan kraliyet ailesi ilerleyen dönemlerde, Buckingham Sarayı ve diğer mülklerine halkın daha fazla erişebilmesini planlıyor.

Kısa bir süre önce, Buckingham Sarayı tarafından, Kraliçe 2. Elizabeth’in  corona virüse yakalandığı açıklanmıştı. Kraliçenin, hafif soğuk algınlığı belirtileri gösterdiği bildirilmişti.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar