Connect with us

Ekonomi

Kripto Para Çalışmalarına İngiltere de Başladı

İngiltere Merkez Bankası ve HM Hazinesi, Birleşik Krallık’ta bir merkez bankası dijital para biriminin keşfini koordine etmek için çalışma başlattı.

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası ve HM Hazine, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) keşfini koordine etmek için bir çalışma başlattı. Ortak olarak gerçekleştirilen projede, potansiyel bir dijital para biriminin nasıl çalışacağını ve bununla ilişkili olası riskleri araştırılacak.

Birleşik Krallık hükümeti ve İngiltere Merkez Bankası’nın, bu konuda yaptıkları en büyük hamle ortak proje olsa da, bir kripto parayı uygulamaya koymak isteyip istemediklerine dair bir karar vermediler.

İngiltere Merkez Bankası ayrıca, bir Merkez Bankası dijital para birimini tanıtmanın teknik olmayan unsurları hakkında geri bildirim almak için bir Katılım Forumu ve kripto para oluşturmanın teknik zorluklarına bakmak için bir Teknoloji Forumu oluşturulduğunu duyurdu.

İngiltere Merkez Bankası bünyesinde, özellikle kripto para araştırılmasına odaklanan bir birim oluşturulmuştur. Bu birim diğer Birleşik Krallık ajansları ve uluslararası otoritelerle birlikte çalışacaktır.

İngiltere Merkez Bankası dijital para birimi, İngiltere’yi bu teknolojik evrimin ön saflarında tutmak amacıyla dünyadaki diğer ülkelerin kendi dijital para birimlerini nasıl geliştirdiklerini de izleyecek.

Dijital para birimi, İngiltere Merkez Bankası’nda mali istikrar başkan yardımcısı Jon Cunliffe ve Hazine Müsteşarlığı mali hizmetler genel müdürü Katharine Braddick tarafından yönetilecek.

Mart 2020’de İngiltere Merkez Bankası bir kripto paranın fırsatları, zorlukları ve tasarımı hakkında bir tartışma raporu yayınladı. Bir kripto paranın İngiltere Merkez Bankası’nın finansal istikrarı sürdürme hedeflerini destekleyebileceği 7 yol ortaya konuldu. Bunlar, Bitcoin gibi yeni özel para biçimlerinin risklerinden kaçınmayı ve sınır ötesi ödemeleri desteklemeye yardımcı olmayı içeriyor.

Birleşik Krallık, şu anda kripto paraları araştıran birkaç eyaletten biridir; Çin şu anda Dijital Para Birimi, Elektronik Ödeme (DCEP) sisteminin gelişmiş denemelerini yürütürken, Japonya’nın merkez bankası Nisan ayında bir dijital Yen’e fizibilite çalışmasının ilk aşamasını başlattı bile. Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde dijital Euro’nun serbest bırakılıp bırakılmayacağına dair bir kararın bu yılın ortasına kadar alınacağını söyledi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar