Connect with us

Dünya

Kripto para piyasasında büyük vurgun! 12,7 milyon dolar değerinde Bitcoin çalındı

Bilgisayar korsanları, pNetwork adlı kripto para transfer platformundan 12,7 milyon dolar değerinde 277 adet Bitcoin çalarak sistemem saldırıda bulundu.

Published

on

By

Bilgisayar korsanları, kripto para transfer platformu pNetwork’ten tam 12.7 milyon dolar değerinde Bitcoin çaldı. pNetwork, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Siber saldırganlar kod tabanımızdaki bir hatadan yararlanıp 277 Bitcoin’i çalarak BSC üzerinden pBTC’ye saldırdı” ifadelerine yer verdi.

pNetwork’teki diğer tüm fonların “güvende” olduğunu açıklayan şirket, saldırıdan diğer “köprülerin” etkilenmediğini açıkladı. Köprüler, kripto para kullanıcılarının bir kripto para birimini diğer bir kripto paraya kopyalaması anlamına geliyor.

pNetwork, Telegram hesabından yaptığı açıklamada ise ekstra güvenlik önlemleri ile köprülerin önümüzdeki günlerde yeniden etkinleştirileceğini, hatanın tespit edildiğini ve düzeltildiğini belirtti. pBTC ise pNetwork’ün paketlenmiş Bitcoin versiyonu olarak tanımlanıyor. Bir token (jeton) olan “wrapped Bitcoin”, akıllı blok zinciri anlaşmalarında Bitcoin’e bire bir eş değerlilikte işlem görüyor.

Webtekno’nun haberine göre, olayın duyulmasından ardından geçen 24 saatte pNetwork’ün yönetimindeki PNT token’ı yüzde 18 değer kaybına uğradı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para birimleri için uzun vadeli bir uygulanabilirlik görmediğini belirterek, yatırımcıları korumanın önemini vurguladı.

Kripto para birimlerini “son derece spekülatif bir varlık sınıfı” olarak tanımlayan Gensler, merkez bankalarını ödeme sistemlerinin nasıl sağlanacağını yeniden düşünmeye zorladığını anlattı.

Gensler, yatırımcıların ve tüketicilerin korunması gerektiğini vurgulayarak, “Beş veya altı bin özel para biçimi için uzun vadeli bir uygulanabilirlik olduğunu düşünmüyorum. Tarih bize aksini söylüyor. Bunun etrafında bir yatırımcı koruma rejimi olmasının faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar