Connect with us

Kültür Sanat

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: ‘Hızlı ve Öfkeli’ filmini Türkiye’de çekmek istiyorlar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu hafta başında “Hızlı ve Öfkeli” filminin yapımcılarıyla toplantı yaptıklarını aktararak, “Hızlı ve Öfkeli’yi Türkiye’de çekmek istediklerini söylediler. Reklam filmimizden çok etkilenmişler” dedi.

Published

on

By

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bloomberg HT TV, Bloomberg HT Radyo, Habertürk TV ve Habertürk Radyo’nun medya sponsoru olduğu dünyanın önde gelen galeri, sanatçı, kurum ve kuruluşlarını bir araya getiren 16. Contemporary Istanbul’u gezdi.

Tersane İstanbul’da gerçekleştirilen etkinlikte galeri yetkilileriyle sohbet eden ve sanat eserlerini inceleyen Bakan Ersoy, basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, “Her şeyden önce dünya bir pandemi sürecinden geçiyor ve birkaç yıldır insanlar seyahat yasaklarıyla karşı karşıya. Özellikle kültür sanat ve etkinlikler bu işten çok etkilendi.” dedi.

Bakan Ersoy, Contemporary Istanbul’un açılmasının normalleşme sürecinde çok iyi bir adım olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Türkiye’den dünyaya güzel bir mesaj oldu. Normalleşmenin başladığını anlatmamız açısından bu tarz çalışmalar çok çok önemli. Biliyorsunuz Contemporary Istanbul, 15 yıldır Lütfi Kırdar’daydı. 15 yıl sonra Haliç Tersane’ye gelmesi geçmişle, kültürle, sanatla özleşmiş bir hal alıyor. Daha nicelikli bir Contemporary’le karşı karşıyayız. Tabi pandemiye rağmen yurt dışından ve de Türkiye’den bu kadar katılım olması bizi ayrıca sevindiriyor. Gezerken birçok galeriyle konuşma fırsatı da yakaladım. Hepsi çok memnun. Esas beni memnun eden de bu. Özellikle yabancı galeriler çok memnun. Satış yaptıklarını da söylüyorlar. Bu aslında kültür sanat etkinlikleri ve sanatçılarımız için de iyi bir haber.”

TURİZM GELİŞTİRME AJANSI’NIN ÇALIŞMALARI

Turizm Geliştirme Ajansı’nın çalışmalarından da bahseden Ersoy, “Dünyada 100 yıldır var. Biz maalesef 2019’da ajansı devreye almayı başarabildik ve işi sadece turizm, tanıtım değil. Turizm konusunda cazibe noktası olan şehirlerimizin, bölgelerimizin başta yakın coğrafya olmak üzere tüm dünyaya tanıtımını yapmak. Turizm dediğiniz tek başına bir olgu değil. Turizm, kültür, sanat, gastronomi ve etkinlikler, hepsi bir araya geldiğinde turizm oluyor ve nitelikli turisti çeken hak ettiğiniz, arzuladığınız geliri sağlamanızı sağlayan bir konsept oluşturuyor. Burası da bir konsept. Turizm Geliştirme Ajansının asli görevi bu potansiyeli yüksek değerlerin yurt dışında tanıtımını, farkındalığını sağlamak ve buraya daha fazla hak ettiği sinerjiyi tüm dünyadan çekmek. Bunu da layıkıyla yerine getiriyor.” diye konuştu.

“HIZLI VE ÖFKELİ’Yİ İSTANBUL’DA ÇEKMEK İSTİYORLAR”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, bu hafta başında “Hızlı ve Öfkeli” filminin yapımcılarıyla toplantı yaptıklarını aktararak, “Hızlı ve Öfkeli’yi Türkiye’de çekmek istediklerini söylediler. Reklam filmimizden çok etkilendiklerini de söyleyerek, ‘Istanbul is the new cool’ dediler. ‘Bizim platomuz burasıdır ve sizinle görüşmeye geldik’ dediler. Yani tanıtımın ne kadar önemli, etkili olduğunu, turizmin aslında sadece turizm olarak görülmemesi gerektiğini de buradan çok net anlamış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar