Connect with us

Dünya

Kurt Cobain’in gitarı müzik tarihinin en pahalı eşyası oldu

Efsanevi müzisyen Kurt Cobain’in gitarı, müzik tarihinin en değerli 101 parçası listesinde yer alarak şimdiye kadarki en pahalı rock hatıra eşyası oldu.

Published

on

1994 yılında intihar ederek hayatını kaybeden Nirvana solisti ve müzisyen Kurt Cobain’in gitarı, Record Collector dergisinin “M üzik tarihinin en değerli 101 parçası” listesine girdi.

Record Collector dergisi yazarı Ian Shirley, açık artırmada satılan en pahalı 101 hatıra eşyasını sıraladı. Grunge müziği denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Cobain’in gitarı ise y aklaşık 87 milyon TL (4,5 milyon Sterlin) ile şimdiye kadarki en pahalı rock hatıra eşyası oldu.

LİSTEDE KİMLER VAR?

2020’de el değiştiren gitar, Jimi Hendrix, Keith Richards, Elvis Presley ve Ringo Starr’ın sahip olduğu enstrümanların önüne geçti.

Pink Floyd’un efsane ismi Dave Gilmour’un gitarı, tüm zamanların en çok satanlar listesinde üçüncü oldu

İlk 10’da ayrıca John Lennon ve Ringo Starr da bulunuyor ve listede Beatles’ın arabaları, gitarları, bateri kitleri ve piyanolarıyla yer alıyorlar.

Lennon’ın ikonik Rolls-Royce aracı, 1985’te Sotheby’s’de yaklaşık 28 milyon TL (1.700.000 Euro) karşılığında satılarak altıncı en çok satan oldu.

George Michael, 2000 yılında yaklaşık 27 milyon TL (1,670,000 Euro) karşılığında listede yedinci sırada yer aldı.

Ringo Starr’ın ilk bateri seti de 2015’te yaklaşık 31 milyon TL’ye (1.595,740 Sterlin) satılarak sekizinci en pahalı bateri seti oldu.

Sözcü

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar