Connect with us

Dünya

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un: Ülkemizde hiç Kovid-19 vakası yok

Kuzey Kore, askeri geçit töreninde yeni ürettiği füzeleri ilk kez gösterdi

Published

on

By

Kuzey Kore, Donald Trump ve Kim Jong-un’un 2018’deki ilk zirvelerinden bu yan, resmi geçit törenlerinde hiç balistik füze kullanmıyordu.

Kuzey Kore, İşçi Partisi’nin 75. yıldönümü nedeni ile başkent Pyongyang’da düzenlenen askeri geçit töreninde yeni kıtalararası balistik füzelerini sergiledi.

Kuzey Kore, Donald Trump ve Kim Jong-un’un 2018’deki ilk zirvelerinden bu yan, resmi geçit törenlerinde hiç balistik füze kullanmıyordu.

Kim, törendeki konuşmasında ülkesinin “nefsi müdafaa ve caydırıcılık için ordusunu güçlendirmeye devam edeceğini” söyledi.

“Ülkede Kovid-19 vakası yok”Törende açıklamalarda bulunan Kim, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisine değinerek ilk olarak ülkesinde hiç Kovid-19 vakası bulunmadığını ve bu yüzden müteşekkir olduğunu söyledi.

Kim Jong-un, ayrıca dünyadaki Kovid-19 hastaları için üzüntüsünü de belirterek hepsinin iyileşmesiyle ilgili iyi dileklerini aktardı.

Canlı yayında çekildiği belirtilen görüntülerde, üzerinde Pukguksong 4-A yazısının bulunduğu dev bir füze boy gösteriyor. ‘Kuzey Yıldızı’ anlamına gelen Pukguksong 4-A şimdiye kadar hiçbir yerde görülmemişti.

Kuzey Kore daha önce denizaltılardan fırlatılan Pukguksong-1, Pukguksong-2 ve Pukguksong-3 füzelerini geliştirmiş ve geçen yılın ekim ayında test edilmişti. Pyongyang o zamandan bu yana denizaltılardan fırlatılan füzeleri test etmemişti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar