Connect with us

Dünya

Kuzey Kutbu’nda sıcaklık haziranda 38 dereceye kadar yükseldi

Dünya Meteoroloji Örgütü, Kuzey Kutbu’nda sıcaklığın haziran ayında 38 dereceye kadar yükseldiğinin doğruladı. Kuzey Kutup Dairesi, küresel ortalamadan en az iki kat daha fazla ısınıyor.

Published

on

Kuzey Kutbu’nda sıcaklığın haziran ayında 38 dereceye kadar yükseldiğinin doğrulanması, iklim değişikliğinin ulaştığı noktayı bir kez daha gözler önüne serdi.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Sibirya’nın Verkhoyansk kentinde geçen yıl 20 Haziran tarihinde kaydedilen sıcaklığı teyit etti.

AŞIRI HAVA KOŞULARI AÇIKLAMASINA İLK KEZ KUTUP BÖLGESİ EKLENDİ

WMO, Sibirya’daki sıcak dalgası sırasında bir meteoroloji istasyonu tarafından kaydedilen 38 derece sıcaklığı “Kutuptan çok Akdeniz’e uygun” diye niteledi..

Bu ısı, bölgenin haziran ayı ortalamasından 18 derece daha yüksek. WMO’nun ilk kez aşırı hava koşullarına dair yaptığı açıklamalara, kutup bölgesini de eklediği dikkat çekti.

SİBİRYA’DAKİ YANGINLAR ETKİLİ OLDU

Geçen yıl Sibirya’daki aşırı sıcaklar, bölgedeki orman yangınlarının yayılmasında ve salınan karbon oranının rekor düzeye çıkmasında etkili olmuştu. WMO’ya göre, Sibirya’daki yüksek sıcaklık, denizlerdeki buz oranında büyük düşüşe yol açtı ve 2020 yılının kayda geçen en sıcak üç yıldan biri olmasında rol oynadı.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalasa, kuruluşun aşırı hava koşullarına ilişkin arşivine kutup dairesinde görülen bu sıcaklığın da eklendiğini belirtti. Arşivde bundan böyle kutup bölgesi için ayrı bir kategori olacak.

KÜRESEL ORTALAMADAN İKİ KAT FAZLA ISINIYOR

Kuzey Kutup Dairesi, WMO’nun verilerine göre, küresel ortalamadan en az iki kat daha fazla ısınıyor. Bölgedeki ısınma, yeraltındaki don tabakasının erimesine neden oluyor.

Bu tabakanın erimesi, daha önce toprakta hapis olan karbondioksit ve metan gazını yüzeye çıkarıyor. Yüksek sıcaklıklar, Kuzey Kutbu’ndaki yüzeydeki buzların da daha hızlı erimesine ve denizlerdeki su düzeyinin yükselmesine yol açıyor.

BBC Türkçe

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar