Connect with us

Dünya

Lavrov: Müzakereler bugün-yarın İstanbul’da başlayacak

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova ile Kiev arasındaki yüz yüze müzakerelerin bugün-yarın İstanbul’da yeniden başlayacağını duyurdu. Lavrov, “Müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını ümit ediyoruz,” dedi.

Published

on

Rusya’dan gün içerisinde hem müzakerelere hem de ABD Başkanı Joe Biden’ın Rus lider Putin’e dair sert yorumlarına yönelik açıklamalar geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova ile Kiev arasındaki yüz yüze müzakerelerin bugün-yarın İstanbul’da yeniden başlayacağını duyurdu. Lavrov, “Müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını ümit ediyoruz,” dedi. Öte yandan Kremlin, Biden’ın Putin yorumlarını “endişe uyandırıcı” olarak nitelendirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova ile Kiev arasındaki yüz yüze müzakerelerin bugün-yarın İstanbul’da yeniden başlayacağını duyurdu. Lavrov “Müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını ümit ediyoruz,” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise müzakerelere yönelik olarak “Müzakerelerde yetersiz ilerlemeye rağmen görüşmelerin yüz yüze yapılması önemli. Yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler, daha verimli oluyor. İki ülke tarafından da müzakereciler Türkiye’ye bugün varacaklar. O sebeple müzakerelerin bugün yapılması pek mümkün görünmüyor. Yarına kalabilir” ifadelerini kullandı.

BİDEN’IN PUTİN’LE İLGİLİ SÖZLERİNE RUSYA’DAN PEŞ PEŞE YANIT

Kremlin’den yapılan son dakika açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rus lider Putin’in iktidarda kalamayacağı yönündeki yorumlarının “endişe uyandırıcı” olduğu belirtildi.

Polonya’nın başkenti Varşova’daki Ukrayna mülteci kampını ziyaret eden Biden, burada Putin için “kasap” ifadesini kullanmıştı.

ABD lideri, Rusya Devlet Başkanı Putin’i kast ederek “Tanrı aşkına, bu adam iktidarda kalamaz” demişti.

ABD’li yetkililer her fırsatta bu açıklamanın ‘Rusya’da rejim değişikliği çağrısı’ olmadığının altını çizmiş Moskova ise bu sözlere çok sert bir yanıt vermişti.

BIDEN SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Konu ile ilgili pek çok açıklama yapılırken Biden sonunda sessizliğini bozdu. Pazar günü Washington DC’nin Georgetown semtindeki Holy Trinity Kilisesi’nden ayrılan Biden’a çevredeki muhabirler ‘Putin’in görevden alınmasını istiyor musunuz’ sorusunu yöneltti.

‘Tanrı aşkına, bu adam iktidarda kalamaz’ sözlerini hatırlatan muhabirler Biden’dan kısa bir yanıt aldı.

Biden’ın muhabirlere doğru ‘hayır’ diye bağırdığı duyuldu. İngiliz Daily Mail gazetesi bu gelişmeyi ‘Biden’dan U dönüşü’ başlığı ile duyurdu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar