Connect with us

Dünya

Leonardo DiCaprio’dan çevre koruma çalışmalarına 43 milyon dolar bağış

Leonardo DiCaprio, Galápagos Adaları’ndaki koruma çalışmalarına 43 milyon dolar bağışlayacak. DiCaprio’nun bu bağışı, Floreana Adası’nı düzenlemek ve soyu tükenmiş 13 yerel türü adaya geri getirmek için kullanılacak.

Published

on

By

Oscar ödüllü oyuncu Leonardo DiCaprio, Galápagos Adaları’ndaki koruma çalışmalarına 43 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı.

DiCaprio, “Galápagos Adaları’nı ziyaret ettiğimde Ekvador’da gece gündüz gezegenimizin en yeri doldurulamaz yerlerinden birini korumak için çalışan Paula Castaño ve diğer çevreci kahramanlarla tanıştım. Bütün dünyada vahşi hayat yok oluyor. Vahşi yerlerin dörtte üçünü harap ettik ve 1 milyondan fazla türü yok olmanın eşiğine getirdik. Dünya’nın geriye kalan vahşi alanlarının yarısından fazlası, eğer kararlı bir biçimde harekete geçmezsek, gelecek birkaç on yılda yok olacak” ifadelerini kullandı.

Soyu tükenmiş yerel türler bölgeye geri kazandırılacak

Çevre korumacılar ve ünlü oyuncu, Galápagos Ulusal Park Müdürlüğü, Ada Koruması ve yerel topluluklar tarafından bu yıl kurulan Re:wild örgütü, bütün Galápagos Adaları’nın yanı sıra Latin Amerika’daki bütün Pasifik takımadalarında vahşi hayatın yeniden canlandırılmasını amaçlıyor.

Bağışlanacak olan 43 milyon dolar, 54 soyu tükenme tehlikesi içindeki türe ev sahipliği yapan Floreana Adası’nı düzenlemek ve Charles Darwin’in tarif ettiği ilk alaycı kuş olan Floreana alaycı kuşu dahil soyu tükenmiş 13 yerel türü tekrar adaya getirmek için kullanılacak.

Ayrıca pembe iguanaların soyunun tükenmesini önlemek ve Galápagos’un deniz kaynaklarını insanların eko turizminin etkilerinden korumak için önlemler alınacak.

Galápagos Adaları’nda yapılacak önemli adımları tanıtmak için DiCaprio’nun resmi Instagram ve Twitter hesapları da Paula Castaño dervralacak.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar