Connect with us

Dünya

Letonya: ABD ordusu daimi olarak ülkemizde kalsın

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi, dünya siyasetinin dengelerini de değiştirdi. Sovyetler Birliği’nin parçası olan ve bağımsızlığını kazandıktan sonra 2004 yılında AB ve NATO’ya giren Letonya’da, Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından ABD’nin Letonya’daki askeri varlığının kalıcı olması gerektiğini belirtti.

Published

on

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Baltık ülkeleri turu kapsamında bir araya gelen Rinkevics, ortak basın toplantısında, Rusya’nın bundan sonra politikalarını değiştireceğine dair bir inancı kalmadığını belirterek, “Putin’in Rusya’sına dair artık hiçbir hayalimiz yok.” dedi.

Rinkevics, “Son gelişmelerden yola çıkarak, Letonya’daki ABD güçlerinin varlığının kalıcı olmasından memnuniyet duyarız.” şeklinde konuştu.

Rinkevics, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı üzerine Baltık ülkelerinin kıyı savunma sistemini daha da güçlendirmesi gerektiğinin altını çizerek, “Rusya’nın Ukrayna’ya sorumsuz saldırıları, bunun Avrupa’nın güvenliği ve ittifakımızın güvenliğine uzun dönemli bir tehdit içerdiğini bir kez daha kanıtlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Habertürk

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar