Connect with us

Gündem

Liverpool Belediye Başkanı gözaltına alındıktan sonra görevi bıraktı

Yolsuzluk soruşturması kapsamında geçen hafta gözaltına alınan Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson, soruşturmanın selameti için görevini bıraktığını açıkladı.

Published

on

İngiltere’deki sağcı hükümetlerin ekonomik ve sosyal saldırılarına karşı çıkmakla bilinen Liverpool Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle Belediye Başkanı Joe Anderson görevini bıraktığını açıkladı.

Eski bir deniz subayı olan Anderson, belediye içindeki yolsuzluklara karıştığı gerekçesiyle geçtiğimiz hafta 4 kişiyle birlikte göz altına alınmıştı. Koşullu serbest bırakılan Abderson, soruşturmanın selameti ve ortaya çıkan sorundan dolayı görevini bıraktığını ve soruşturmaya yoğunlaşacağını açıkladı.

BELEDİYEYE “KARA LEKE”
1979 yılında iktidar olduktan sonra “kelle vergisi” dahil, birçok sosyal ve ekonomik saldırının mimarı olan Başbakan Margaret Thatcher’a kafa tutan ve vergi ödemeyeceğini söyleyen Liverpool Belediyelesi tüm ülkede konuşulur olmuştu. Hükümet, belediyeye verilmesi gereken merkezi hükümet bütçesini kesmesine rağmen Liverpool Belediyesi ayakta kalmış ve Thatcher’ın şehre girmesini engellemişti.

1989 yılında Hillsborough Stadyumu’nda meydana gelen, 96 kişinin hayatını kaybettiği ve 766 kişinin de yaralandığı faciada, Liverpool taraftarlarını sorumlu tutan sağcı The Sun gazetesi başta olmak üzere, sağcı ve ırkçı gazeteleri şehre sokmaması ile hatırlanan Liverpool Belediyesi ve Liverpoollular, yıllar sonra adaleti bulmuş ve Liverpool taraftarlarının olayda sorumluluğunun olmadığını kanıtlamıştı.

Joe Anderson, 1980 yılında İşçi Partisine üye olmuş ve 1998 yılnda Belediye Meclisine encümen üyesi olarak seçilmişti. 2012’den bu yana Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Anderson’ın, soruşturmanın tamamlanması ve suçsuz bulunması durumunda tekrar göreve gelip gelmeyeceği ise merak konusu.

Kaynak: Evrensel

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar