Connect with us

Dünya

Lokal ve küçük işletmeler için ezber bozan, dijital fırsatlar

İnternet ve Sosyal Medya’nın, bilgi paylaşımından, tanıtımdan sosyal ilişkiler ve etkileşime, kamu hizmetlerinden bankacılık ve ticarete, günlük yaşamı ilgilendiren pek çok alanda olumlu getiriler ve yenilikler sağladığı bir sır değil. Peki biz bu fırsatları ne kadar değerlendirebiliyoruz.

Published

on

By

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin online fırsatları yakalaması için dijital varlıklarını geliştirmeleri çok önemlidir.

İnternet ve dijital pazarlama, geleneksel reklamcılığa göre çok daha ekonomik ve etkilidir. Birçok küçük işletme internetin gücünü hafife almaktadır. Dünya çapında işletmelere gelen aramaların %94’ü Google Haritalardan gerçekleşiyor. Hala Birleşik Krallık’taki bir çok işletme Google Haritalar’da işletmesini yönetmiyor.  Hatta Birleşik krallık çapında ufak ve orta ölçekli işletmelerin %84’ünün web sitesi bulunmuyor. https://www.glass.ai/glass-news/2019/1/28/a-comparison-of-uk-sectors-based-on-web-presence-and-official-statistics

  1. % 87 i alışveriş yapmadan önce internetten araştırıyor.

(https://www.retaildive.com/news/87-of-shoppers-now-begin-product-searches-online/530139/) Birleşik krallıkta yaşayan insanların %87 i alışveriş yapmadan önce internetten araştırıyor. Fiyatları karşılaştırıyor, ürün çeşitliliğini araştırıyor.

 

  1. İnternetten alışveriş Birleşik Krallık’da son 5 yılda iki kat arttı.

E-ticaret son yıllarda inanılmaz bir şekilde artıyor. Devlet istatistik ofisinin açıkladığı araştırmaya göre, 2016 yılında Birleşik krallıkta yapılan alışverişlerin %14.7 si online yapılırken bu rakam 2021 %30’ların üzerine çıkmıştır.

https://www.ons.gov.uk/businessindustryandtrade/retailindustry/timeseries/j4mc/drsi

  1. 2020 de UK de online alışveriş pazarı 238.5 milyar doları buldu.

Birleşik krallık online alışveriş de en çok para harcayan ülkelerden biri olmanın yanında kişi başına düşen harcamada da rekor kırıyor. 2020 de ortalama 4.516 Amerikan doları ile dünyada birinci sırada. Bu online alışveriş trendi, geleneksel ticaretin pazar payını oransal olarak da düşürmeye devam ediyor. Bu online pazarın içerisinde yer almak küçük ya da büyük tüm işletmeler için kesinlikle çok önemli bir fırsattır.

Peki bu online fırsatlardan nasıl yararlanabiliriz?

Bu fırsatlardan yararlanmak için yeniliğe açık olmak gerekiyor. İnternet ve ulaşılabilir bilgi işimizi kolaylaştırıyor. Artık dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığını öğrenmek çok kolay.

 

Çoğunlukla küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri zaman harcayarak ya da bunu elemanlarına delege ederek öğrendikleri dijital pazarlama teknikleri ile reklam kampanyalarını ve şirketlerinin dijital varlığını yönetiyorlar. Bir diğer yöntem ise bu iş için profesyonel firmaları kiralayarak hedeflerinize ulaşmak. Sıfır maliyet ya da çok küçük bir yatırımla hayal bile edemeyeceğiniz bir pazara ulaşabilir, müşteri kitlenizi ve satışlarınızı kat be kat arttırabilirsiniz.

 

  1. Sosyal medya da ön plana çıkmak

 

Sosyal medyanın önemi gün geçtikçe artıyor. Sosyal medya bir kişisel etkileşim mecrası olmaktan çoktan çıktı ve bir iş modeli haline geldi.

 

Bunun için öncelikle size uygun olacağını düşündüğünüz sosyal medya platformunu seçin. Daha sonra işinizde uzman olduğunuzu, o alanın otoritesi olduğunuzu gösteren ve insanlara faydalı olacak, yardımcı olacak içerikler paylaşın. Kitlenizle sürekli etkileşimde olun. Eğer siz bir değer yaratıp, kitlenize sunmazsanız kimse sizin sosyal medyanızı takip etmek için can atmayacaktır. Bu nedenle kitlenize faydalı olduğunuz ölçüde, hem kitlenizi hem de etkileşiminizi arttıracaksınız.

  1. Web sitesi

İyi tasarlanmış, işlevsel bir web sitesi müşterilerin hizmetlerinize kolay bir şekilde online olarak ulaşmasını sağlar. Küçük ya da yerel işletmelerin de iyi tasarlanmış web sitesine ihtiyacı vardır. Araştırmalar, insanların %70-80’inin küçük işletmeyi ziyaret etmeden veya bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce şirketi online olarak araştırdığını gösteriyor. https://www.bluecorona.com/blog/29-small-business-digital-marketing-statistics/

Eğer işletmenizin bir web sitesine ihtiyacı olup, olmadığını merak ediyorsanız Why Small Businesses Need Website?https://pixen.uk/why-small-businesses-need-website/

blog yazımı okumanızı öneririm. Bir web sitesine sahip olmanın yanında bu web sitesini görünür kılmak çok önemlidir. Maalesef internetteki içeriğin %90’ından fazlası Google aramalarından hiç trafik almıyor. Demek oluyor ki aslında gördüğümüz her web sitesinin yanında, görmediğimiz sadece varlığından haberdar olan kişilerin ziyaret ettiği arka planda kalmış 9 tane daha web sitesi var.

 

Web sitemizin gelir getiren bir yatırıma dönüşmesi, aramalarda görünen ve tıklanan %10’luk pastaya girmesi ile mümkün olacaktır. Aslında her web sitesi, şirketin en iyi satış elemanı gibi çalışmalıdır. Eğer en iyi satış elemanınız yani web siteniz beklediğiniz performansı vermiyorsa onu iyileştirin.

 

Hiç mi web siteniz yok?

Hemen bir web sitesine sahip olun.

Böyle bir yatırım yapacak bütçeniz mi yok?

Bu konuda pek çok blog yazısı, Youtube kanalı var. Kendiniz de zaman ayırıp öğrenebilirsiniz.

 

Ama 21. yüzyılda bu online pazardan, bu geniş fırsatlardan mahrum kalmayın.

 

  1. Google Haritalar

İşletmenizin online varlığını geliştirmenin belki de en basit yolu Google My Business profilini etkin bir şekilde yönetmektir. Google haritalarda listelenme hizmetini firmalardan satın alabileceğiniz gibi, biraz zaman harcayarak, herkesin ücretsiz bir şekilde haritalarda işletmesini listeleyebilmesi için yazmış olduğum How to claim Google My Business Listing https://pixen.uk/claim-google-business-profile/ makalesini okuyarak da öğrenebilir ve işletmenizin dijital gücünü arttırabilirsiniz.

  1. Google da Üst sıralarda listelenmek

Bir web siteniz var ama bu web sitesini kimse görmüyor, kimse ziyaret etmiyor mu? Google aramalarında ilk sıralarda çıkmak düşündüğünüzden çok daha kolay. Doğru tasarlanmış bir web sitesi ile sürekli hizmet alanınız ile alakalı içerik üreterek, arama sonuçlarında üst sıraları parselleyebilirsiniz, hatta sektör devlerini geride bırakabilirsiniz. Küçük ölçekli işletmelerin %71’i kendi dijital pazarlamalarını kendileri yapıyor (Dijital.com / 2017).

 

Ancak bunun içinde ciddi zaman ayırmalısınız ya da küçük bir yatırım yapıp bunu sizin için yapacak kişileri tutmalısınız. Google aramalarında sıralanmak temelinde bir rekabete dayanır. Eğer rakiplerinizi ezip geçmek istiyorsanız, onlardan daha çok emek vermeli ya da yatırım yapmalısınız.

 

2022 Yılının İlk Yarısında Birleşik Krallık’ta yaşayan insanlar online alışveriş konusunda en çok neleri aradılar?

 

2022 yılında işletmenizin online varlığını güçlendirin

 

İlk etapta bu konu, terimler size çok karışık gibi gelebilir. Sosyal medyaya ve Arama motoru optimizasyonuna yani online varlığınıza yaptığınız yatırım çok hızlı geri dönen bir yatırımdır. Google son zamanlarda yaptığı güncellemeler ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin bulundukları niş alanda ön plana çıkmalarının önünü olabildiğince açtı.

 

Mesela diş eti sağlığı üzerine çalışan bir diş hekimi önceden hastaneler, diş poliklinikleriyle mücadele etmek zorundaydı ve dolayısıyla gerilerde kalıyordu. Ama artık Google’ın yaptığı güncellemeler ile rakipleri çoğunlukla diş eti sağlığı alanında çalışan hekimler oldu. Artık devlerle mücadele etmek yerine kendi alanında, kendi ölçeğinde rakipleri var. Yani uzun lafın kısası bu işe bir göz atın. 2022 yılını dijitalleşme veya dijital varlığınızı geliştirmek için bir mihenk taşı olarak görün.

 

Rakiplerinizi alaşağı etmek için varsa zamanınızı ya da dijital varlığınıza yapabileceğiniz bir maddi yatırım gücünüz varsa sizin için bunu yapabilecek insanları kullanın ve bu sayede müşterilerinizi dolayısıyla satışlarınızı arttırın.

 

Dijital Pazarlama (SEO) ve Web Uzmanı

Kartal Arikan

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar