Connect with us

İngiltere

Londra’da bir papaz, “evlilik kadın ve erkek arasındadır” deyince kelepçelenerek gözaltına alındı

Londra’da, sokakta evliliğin kadın ve erkek arasında olduğunu yönünde vaaz veren 71 yaşındaki bir papaz, homofobik yorumlar yaptığı suçlamasıyla kelepçelenerek yaka paça gözaltına alındı

Published

on

Londra’nın batısındaki Uxbridge metro istasyonu önünde salı günü elinde İncil’le çevresinde toplanan kalabalığa konuşma yapan papaz John Sherwood’un gözaltına alınma görüntüleri kameralara da yansıdı. Görüntülerde, çevredekilerin polise tepki gösterdiği görülürken bir kişi de “O yaşlı biri, sakin olun” diyor. Bir kadınsa “Burası Hıristiyan bir ülke” diye bağırıyor.

Olayın ardından polis tarafından sorgulanan, geceyi karakolda geçiren ve sonrasında serbest bırakılan Sherwood, polisin kendisine yönelik muamelesini “utanç verici” diye niteledi.

Polisin sert tavrı nedeniyle vücudunda ezilmeler olduğunu söyleyen yaşlı adam, “Homofobik yorumlar yapmıyordum. Sadece evliliğin erkek ve kadın arasında bir ilişki olduğunu anlatıyordum. İncil’de yazanları söylüyordum. Amacım kimseyi incitmek değildi” dedi. Sherwood, kendisini zorla götüren polise dini özgürlüğünü kullandığını ve görevini yaptığını söylediğini anlattı.

Hıristiyan gruplardan tepki

Olay, Hıristiyan grupların tepkilerine de yol açtı. Penn Free Metodist Kilisesi’nden papaz Peter Simpson, “Uxbridge’de eşcinseller yürüyüş yapsa, polis Hıristiyanların hislerine aldırmadan eşcinselleri destekler. Özgürlüğü önemseyen herkes yaşananlardan endişe duymalı” dedi.

Hıristiyan Hukuk Merkezi Başkanı Andrea Williams da, sokak vaazının Birleşik Krallık’ta yıllarca uygulandığını, kanunların da vaaz verme özgürlüğünü koruduğunu belirtti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar