Connect with us

Dünya

Londra’da “Özgür Filistin” sloganı atan İngiliz kadın polise soruşturma

Published

on

By

Cumartesi günü İngiltere ve İrlanda’daki şehirlerde Filistin halkıyla dayanışma içinde protestolar düzenlendi.

Londra’da Filistin’i destekleyen göstericiler, büyük bir protesto gösterisi düzenlediler.

Gösteri sırasında bir kadın Polis “Filistin’e Özgürlük” sloganı attığı sırada yapılan çekimler sosyal medyada paylaşıldı. Londra ‘Metropolitan’ Polisi Disiplin Kurulu (Professional Standards) olanları araştırdığını açıkladı.

teşlilat; “Memurlar, gösterilere katılanlarla olumlu bir şekilde ilişki kurmaya teşvik edilirken, protestolara aktif olarak katılmamaları veya siyasi pozisyonları benimsememeleri gerektiğini biliyorlar. Bu, halkın memurlarımıza güvenmesini sağlamak için hayati önem taşıyor” açıklamasını yaptı.

Daha önce yaşanan benzer bir olay:

Pc Alexander Omar Başa’ya Londra’nın merkezindeki İsrail büyükelçiliğini koruyan silahlı polis timinde çalışıyordu. İsrail’in Lübnan’ı bombaladığını söyleyerek Elçiliği koruma görevinde çalışmak istemediğini bildirdi ve kendisine elçilik binası önünde çalışmama izni verilmişti.

Komiser Yardımcısı Paul Stephenson, polis memurunun iki saatlik nöbet görevinden siyasi nedenlerle veya Lübnan’ın bombalanmasına itiraz ettiği için elçilikte çalışmamak için izin istediğinin kabul edilmesinin siyasi bir karar olmadığını söyledi. Kararın “güvenlik ve risk” ile ilgili olduğunu savundu. Polis memurun şiddetli bir çatışmaya karışması durumunda görüşleri yüzünden çatışma sırasında verdiği kararlara itiraz edilebileceğinden bu iznin verildiği açıklandı.

Filistin’e Özgürlük diyen polis memurunun ceza alıp almaması uzun bir araştırmadan sonra açıklanacaktır. Disiplin cezası alabilir. İşinden atılabilir de. Olayı birde tersinden düşünün. Faşist gruplar yabancılar ülkelerine geri döşün diyerek eylem yaparken bir polis de protestocuların arasında katılıp destek vermesi aynı derecede yanlış kabul ediliyor.  Burada olay devletin resmi görevlisinin asıl işinin düzeni sağlamak olduğudur deniliyor. Yani görevde olmasa elbette protestolara katılabileceği düşünülüyor. Bu açıdan bakılırsa  protestolarda polisler fikirlerini söylemeye başlarsa işin içinden çıkılamayacağı gerçeğini göz ardı etmemek lazım. Polislerin iş başında yada üniforma ile siyasi görüş belirtmelerine zaten izin verilmiyor.

Nasıl bir karar alınacak bekleyip göreceğiz.

Mete Murat Metin

https://www.facebook.com/metemuratmetin

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar