Connect with us

Kültür Sanat

Londra’dan Online Sufi Müzik Konseri…

Tüm zamanların en büyük mistik şairi ve tasavvuf ehli Mevlana Celaddiin-i Rumi’nin hayatını merkeze alan şiir, müzik ve dansın yer aldığı özel konser, 6 Mayıs Perşembe günü saat 19:30’da (Londra Saati) tüm dünya çapında yayınlanacak.

Published

on

By

Tüm zamanların en büyük mistik şairi ve tasavvuf ehli Mevlana Celaddiin-i Rumi’nin hayatını merkeze alan şiir, müzik ve dansın yer aldığı bu özel konser, online olarak tüm dünya çapında yayınlanacaktır.

Bu özel konserde ünlü İran’lı müzisyen Seyed Ali Jaberi öncülüğündeki Hamdel Müzik Topluluğu’na Sema dansı ile Serap Yılmaz eşlik edecek.

İngiltere’de yaşayan profesyonel müzisyen ve tasavvuf araştırmacılarının yer aldığı çağdaş tasavvuf müzik grubu

Hamdel Müzik Topluluğu’nun  konseri, 6 Mayıs Perşembe günü saat 19:30’da (Londra Saati) canlı yayınlanacak ve bilet sahipleri tarafından ilk yayından sonraki 24 saat boyunca izlenebilecektir.

Konserde danslarıyla izleyenlerin karşısına çıkacak olan Serap Yılmaz; tekrar eden kendi etrafında dönüş dans formunun 1000 yıldan daha eski olduğunu, ilk olarak Şamanizm dans ritüellerinde ortaya çıktığını ve 13. yüzyılda Mevlana tarafından bir tasavvuf geleneği haline gelerek günümüze ulaştığını belirtti.

Yılmaz, Sema dansı sırasında, egoyu ve dünyevi bağları geride bıraktığını, yaratılmış tüm güzelliklere büyük hayranlık duyduğunu, tüm insanlığı sevgiyle kucaklayabildiğini ve derin bir mutluluk hissettiğini dile getirdi. “Dünya sevgiyle dönüyor, ben de öyle” diyen Yılmaz, Mevlana’dan yaptığı alıntı ile; “Sevgi, sizinle her şey arasındaki köprüdür” diyerek sanatseverleri konseri izlemeye davet etti…

Bilet için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

https://performancevenues.group.shef.ac.uk/event/seyed-ali-jaberi-hamdel-ensemble/?fbclid=IwAR3TdjiqzhzX1kYHWTT46kkH1VFBlwUkYnqlxhzOuD2e4lJH3_Tx98J4ue4

 

Serap Yılmaz Hakkında:

Serap Yılmaz, Bulgaristan ve Makedonya’dan göçmen Türk asıllı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Lisansını Turizm alanında, yüksek lisansını Uluslararası İşletme Yönetimi alanında Manchester’da tamamladıktan sonra, farklı bir kariyer yoluna yönelen Yılmaz, Londra’da Psikodinamik Danışmanlık ve Psikoterapi alanında ikinci yüksek lisansını yapmaktadır. Aynı zamanda Hatha Yoga öğretmenidir.

Serap Yılmaz, 2015 yılından bu yana Sema ve ruhani danslar yapmaktadır. Amerika (sekiz eyalet), Bahamalar, Bulgaristan, Estonya, Yunanistan ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde canlı performanslar sergilemekte ve atölye çalışmalarının yanı sıra, panellerde ve üniversitelerde konuşmalar yapmaktadır.

Şu anda İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), Ruh ve Sinir Hastalıkları Merkezinde, hastalara yoga, bilinçli farkındalık, sanat ve müzik terapi seansları uygulamakta ve psikoterapist olarak staj yapmaktadır.

Yılmaz, 2015-2018 yılları arasında Manchester Türk-İngiliz Derneği’nin başkan ve başkan yardımcılıklarını yaparken topluma sunulan hizmetlerle adından söz ettirmiştir. Türk ve İngiliz toplumunu eğitim ve kültürel etkinliklerle bir araya getiren dernek, Türkiye’nin zengin kültürünü Birleşik Krallık’ta tanıtarak iki ülke arasında dostluğu pekiştirme amacındaydı.

https://www.instagram.com/serap_yilmaz_simurg/?hl=tr

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar