Connect with us

İngiltere

Londra’nın göbeğinde inanılmaz olay

Britanya’nın başkenti Londra’da bir kişi sokakta yürürken arbaletle vuruldu.

Published

on

By

Britanya’nın başkenti Londra’da bir kişi sokakta yürürken arbaletle vuruldu.  Arbaletten fırlatılan okun kurbanın karnına isabet ettiği açıklandı. Yaralı halde bulunan 33 yaşındaki adam hastaneye kaldırıldı.

Arbaletle vurulan kişinin durumun ağır olduğu ve hayati tehlikesi bulunduğu belirtildi. Polis olay yerini koruma altına alırken henüz bir tutuklama yapılmadığı bildirildi.

Arbalet nedir?

Tatar yayı, kundaklı yay, arbalet veya kurmalı yay, ergonomik bir tahta gövdeye eklenmiş yaydan oluşan bir uzak mesafe silahıdır. Çalışma prensibi, yayı gergin tutan tetiğin çekilmesiyle tahta gövdenin (kundak) üzerinde bulunan okun ileri fırlatılmasıdır. Menzili kısadır. En büyük özelliği kısa okları ve enerjisi sayesinde bütün parça levha zırhları bile çok iyi delmesidir.

Türkçede Tatar yayı denilmesinin nedeni; bu yayın anavatanı olan Çin’den Orta Asya Türklerine geçmesi ve bu şekilde Kırım Hanlığı’na ulaşmış olmasıdır.[kaynak belirtilmeli] Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Kırım Hanlığının emrindeki Tatar akıncıları tarafından Osmanlı ordusu içinde kullanılıp yaygınlaştırılması Tatar yayı olarak tanınmasına sebep olmuştur. Yayı germek için küçük bir vinç mekanizması kullanılmasından ötürü kurmalı yay terimi de kullanılır.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar