Connect with us

Yaşam

Masalcı melekler, zor günlerde büyüklerimizin yanında…

Pandemi günlerinde sosyal izolasyona mecbur bırakan büyüklerimize destek olmak adına başlatılan MyFairy projesi hem büyük destek görüyor hem de alkış alıyor. Sosyal sorumluluk projesinde Demans ve Alzheimer geciktirmeye yardımcı olan çevrimiçi etkinlikler bulunuyor…

Published

on

By

Her insanın küçüklüğünde ona masallar hikayeler anlatan bir büyüğü vardır. MyFairy projesi ile şimdi büyüklerinden uzak durmak zorunda kalan insanlara, aynı şeyi onlar için yapabilecekleri bir platform yaratmak istenmiş. Böylece yaşlı insanlara dokunmak, yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve değer verdiğimizi göstermek mümkün olacak.

 

“Tell a fairy tale. Now it’s your turn! Sloganıyla başlatılan projede; gönüllü anlatıcılardan video formatında gelen masal ve hikaye anlatımları www.myfairy.org sitesine yükleniyor.

Videoların ardından, anlatılan masalda geçen öğelerden yararlanılarak Demans ve Alzheimer geciktirmeye yardımcı olan çevrimiçi etkinlikler bulunuyor. Bunlar platformda oyun şeklinde sunuluyor ve yaşlıların eğlenerek hafıza güçlendirici egzersizlere katılımları teşvik ediliyor.

 

Projeye herkes katılabiliyor. Yapmanız gereken şey çok basit. Kameranın karşısına geçip küçük bir hikaye anlatmak… Nasıl mı yapacaksınız?

 

  • Dünyanın neresinde olursanız olun, hangi dilde isterseniz o dilde bir masal anlatın ve gönderin.
  • Adınızı ve masalın/hikayenin kime ait olduğunu çekimin başında veya sonunda söylemeyi unutmayın.
  • Özel biri için anlatıyorsanız bunu videonuzun başında veya sonunda belirtebilirsiniz. Ayrıca Covid-19 ile ilgili duygularınızı ifade edebilirsiniz.
  • Anlattığınız masalın veya hikayenin transkriptini bize mutlaka gönderin. İşitme engelliler için alt yazı hazırlanacak.
  • Çekimde dikkat edilecek hususlar ve gönderme yöntemi bu linkte verilmiştir: https://myfairy.org/sample-page/
  • İşaret dilinde masal anlatmak isteyen gönüllüler veya sitede bulunan masalları işaret diline çevirebilecek gönüllülere ihtiyaç var.

 

 

Projenin sosyal medya hesapları:

https://www.facebook.com/myfairyproject/

https://www.instagram.com/myfairyproject/

https://www.youtube.com/channel/UCmsj3XJQUvjdLjSFgGYMalA

 

Web Sitesi:

www.myfairy.org

İletişim:

info@myfairy.org

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar