Connect with us

Gündem

Maymun çiçeği virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken İngiltere’den gelen yeni virüs haberi tüm dünyayı endişelendirdi. İngiltere’de iki ölümcül maymun çiçeği virüsü vakası doğrulanırken, insanlar bu virüsün ne olduğunu merak etmeye başladı. İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

Published

on

By

İngiltere’de doğrulanan iki ölümcül maymun çiçeği vürüsü vakasının ardından tüm dünya endişeye kapıldı. İngiliz yetkililer tespit edilen iki hastanın durumu ile ilgili ilk açıklamada, virüs tespit edilen iki kişinin bunu yurtdışından aldığı bilgisini paylaştı.

Maymun çiçeği virüsü nerelerde görüldü?

Maymun çiçeği virüsü çoğunlukla Orta ve Batı Afrika’da görülüyor. İngiliz yetkililer, hastaların kimliklerini ve hangi ülkeyi ziyaret ettiklerini açıklamadı. Hastaların mayıs ayının ilk haftalarında enfekte olduğunu ve ülkeye döndüklerinde pandemi kısıtlamaları kapsamında karantinaya girdikleri belirtildi.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, söz konusu hastalar Covid-19 kuralları kapsamında ev karantinasında bulunuyordu. İngiltere Sağlık Bakanlığı ise durumu kesinlikle standart olarak nitelendirdi ve bu tür salgınlarla her zaman karşılaşıldığı konusunda ısrar etti.

Maymun çiçeği virüsü nedir?

Deride kabarcıklara sebep olan nadir tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve diğer küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor.

Öte yandan bilim insanları, maymun çiçeği virüsünün insandan insana bulaşmasının oldukça nadir olduğunun altını çizerek, virüsün koronavirüs kadar kolay yayılmadığını belirtti.

Maymun çiçeği virüsü belirtileri neler?

Maymun çiçeği virüsünü kapan insanlar, genellikle beş güne kadar semptom göstermeyebiliyor. Virüsün kuluçka döneminde bu aralık 13 ve 21 güne kadar yükselebiliyor.

Kuluçka döneminde hastaların karşılaştığı belirtiler ise şu şekilde;

– 38 derece ve daha yüksek ateş
– Baş ağrısı
– Kas ağrıları
– Sırt ağrısı
– Lenf bezlerinde şişkinlik
– Titreme
– Yorgunluk

Hastalar yükselen ateşin ardından bir ila üç gün sonra ciltte döküntü ve kabuklanmayla karşılaşıyor.

Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), maymun çiçeği virüsünün neden olduğu cilt döküntülerinin genellikle ilk semptomların ortaya çıkmasından bir ila beş gün sonra başladığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre döküntüler en çok yüz ve elleri etkiliyor.

Hastalık sırasında yaşanan döküntüler, içi sıvı ile dolu kabarık ve kırmızı şişliklere dönüşüyor.

Virüs nasıl bulaşıyor?

Maymun çiçeği virüsüne yakalanan biriyle temas etmek, kıyafetlerine ya da yatak çarşaflarına dokunarak bulaşması mümkün. Öte yandan hapşırma ve öksürme yoluyla da virüs bulaşabiliyor.

Genellikle bu virüs, enfekte bir hayvanın kanı veya vücut sıvılarıyla doğrudan temas edenlere bulaşıyor. Bu nedenle virüsün insanlar arasında bulaşma olasılığının düşük olduğu belirtiliyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar