Connect with us

İngiltere

‘Mehmet Cengiz Londra’da sokak satın aldı’ iddiasına yanıt geldi

Cengiz Holding’den Aydınlık Gazetesi yazarı İsmet Özçelik “Mehmet Cengiz’in Londra’da sokak aldığı” iddiasına yanıt geldi.

Published

on

By

Holding iştiraki Eti Bakır A.Ş. Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisinin Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, Sabah Gazetesi’ne İngiltere’de fabrika aldıklarını açıkladıktan sonra ortaya atılan iddia ile ilgili Cengiz Holding’den Özçelik’in yazısında yer verdiği kamu ihaleleri ve Londra iddiaları ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Dünya Bankası’nın ‘dünyada devletten en çok ihale alan şirketler’ listesi, hatalı olduğuna dair yapılan itirazlar neticesinde bankanın resmi sitesinden kaldırılmıştır. Adı geçen listede; şirketlerin yüzde 100 pay sahibi olmadığı, sonradan dahil olduğu veya bazılarından çıktığı projeler göz ardı edilmiştir. Ayrıca yapım işi niteliğinde olmayan (yap-işlet-devret veya imtiyaz hakkı verilmesi vb) ihalelerde, sözleşme gereği şirketlerin kamuya ödemekle yükümlü olduğu meblağların da değerlendirmeye dahil edilmiş olması, listede yer alan diğer hatalı unsurdur. Kaldı ki tablo, tüm dünyadaki şirketleri değil sadece gelişmekte olan ülkelerdeki ihale alan şirketleri kapsamaktadır. Yine haberinizde yer alan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in ‘Londra’da ailesi için sokak satın aldığı’ iddiası asılsızdır.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar