Connect with us

Gündem

Mehmet Faraç: Türeci ve Şahin çifti Atatürkçü Düşünce Derneği’nin “Yılın Atatürkçüsü Ödülü”nü reddetti

Yeniçağ yazarı Mehmet Faraç, ADD’nin dağıttığı “Yılın Atatürkçüsü Ödülü”nün Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından reddedildiğini açıkladı.

Published

on

ADD yönetimi ve BioNTech firması arasındaki ödül yazışmalarının açıklanması gerektiğini söyleyen Faraç, “Atatürk gibi bir deha adına verilecek ödülün reddedilmesinin, bir bilim kuruluşu açısından ne gerekçesi olabilir acaba?” ifadelerini kullandı.

Mehmet Faraç’ın “Atatürkçülük ödülünü kim reddetti?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Örneğin; Koronaya karşı ürettikleri aşı nedeniyle dünyaca ünlenince, kamuoyunun büyük ilgi ve destek gösterdiği Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, ‘yılın Atatürkçüsü’ ödülünü reddetmişler…

“ADD yönetimi ile BioNTech firması arasında, bu konudaki yazışmalar keşke açıklansa da, Türk halkı red gerekçesini öğrenebilse!..

“Ne dedi acaba BioNTech, ‘bu tür ödülleri sadece bilimsel kuruluşlar üzerinden kabul ediyoruz’ mu dedi?..

‘Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Beni benimsemek isteyenler, akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar’ diyen Atatürk gibi bir deha adına verilecek ödülün reddedilmesinin, bir bilim kuruluşu açısından ne gerekçesi olabilir acaba?

ADD’nin düzenlediği ödül törenine 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de katılmıştı / Fotoğraf: Twitter​​
31 Ocak 2021’de düzenlenen ödül töreni ile “Yılın Atatürkçüleri” ödülleri Ataol Behramoğlu, Uğur Mumcu, Müjdat Gezen ve Ahmet Saltık’a takdim eidlmişti.

Yeniçağ, Independent Türkçe

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar