Connect with us

Dünya

Metin Feyzioğlu dönemi sona erdi! Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı Erinç Sağkan oldu

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 36’ncı Olağan Genel Kurulu’nda oy verme işlemi tamamlandı. 348 delegenin oy kullandığı seçimde Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, resmi olmayan sonuçlara göre mevcut Başkan Metin Feyzioğlu’nu geride bırakarak TBB’nin yeni başkanı oldu.

Published

on

TBB’nin Ankara’daki binasında yapılan 36’ıncı Olağan Genel Kurul’da seçim heyecanı yaşandı.

Mevcut Başkan Metin Feyzioğlu ve Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın aday olduğu seçimde 348 delege oy kullandı.

Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı Erinç Sağkan oldu.

182 OYLA YENİ BAŞKAN SEÇİLDİ

Saat 10.00’da başlayan oy verme işlemi saat 17.00’de sona erdi. Oyların sayılmasının ardından TTB’nin yeni başkanı belli oldu. 182 oy alan Erinç Sağkan, Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı oldu. Feyzioğlu ise 156 oy aldı. 10 oy da geçersiz sayıldı.

Erinç Sağkan’ın zaferi kongre salonunda Gençlik Marşı ile kutlandı.

ERİNÇ SAĞKAN: İLK İŞ O KAPILAR AÇILACAK

Seçim zaferi sonrası ilk açıklamasını yapan Erinç Sağkan, “Hiçbir kapı bir avukata kapalı olamaz. Öncelikle yapacağımız iş o kapılar açılacak. Gerçekten nasıl ulaşılabilir bir Türkiye Barolar Birliği olacağını herkes görecek.” dedi.

Sağkan, “Bu sonuçlar bize gösteriyor ki genel kurulun 348 delegesinin tamamının katıldığı oylama neticesinde değişimden yana tavır ortaya konmuştur. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma ihlali olmak üzere en temel hak ve özgürlüklerin ihlalinde en etkin şekilde yer alacak bir TBB isteğini hem dün hem bugün çok net olarak koyduk.” diye konuştu.

Bu seçimin yalnızca bir TBB seçimi olmaktan çıktığını söyleyen Sağkan, “Ülkemizde son yıllarda insan hakları ihlallerinin arttığı, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmadığı, Avrupa İnsan Hakları (AİHM) kararlarının uygulanmadığı ve tartışmaya açıldığı noktada TBB’ye yurttaşlarımızın çok ihtiyacı bulunmaktadır. Maalesef geçtiğimiz döneminde bu anlamda gerek mesleki sorunların iyileştirilmesinde gerekse hukukun üstünlüğünün tesisi için yeterli çabayı sarf etmediğine inandığımız bir anlayışın bugün itibarıyla sonuna gelmiş bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sağkan, Türkiye’de hiçbir avukatın yalnız kalmayacağının altını çizerek, “Yeni barolar birliği anlayışı aslında yarım asırlık teamüllerinin getirdiği o hak savunuculuğu rolünü çok net olarak ortaya koyacağı ve yurttaşların kendisinin temel hak ve özgürlüklerinin teminatı hissedeceği TBB olacaktır.” ifadelerini kullandı.

SİYASİLER KONUŞTU

Erinç Sağkan için paylaşılan tebrik mesajlarından bazıları şu şekilde:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulunda seçimi kazanarak TBB Başkanı seçilen Erinç Sağkan ve yönetim kurulunu kutluyorum. Hukukun egemenliğini birlikte tesis edeceğimiz, ülkemizde görevinizi hiçbir baskı altında kalmadan yerine getireceğiniz günler yakındır!”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı seçimini kazanan Erinç Sağkan’ı tebrik ediyor, görevini milletimizin her bir ferdi için hukukun üstünlüğü prensibiyle ve adaletle yerine getireceğine yürekten inanıyorum.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: “Türkiye Barolar Birliği’nin 36. Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Ankara Barosu Başkanı Sayın Erinç Sağkan’ı tebrik ediyorum. Seçimlerin başta avukatlık mesleği olmak üzere yargı sorunlarının çözülmesine, baroların birliğine ve beraberliğine vesile olmasını dilerim. “

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: “36. Olağan Genel Kurulda Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı seçimini kazanan Erinç Sağkan ve yönetim kurulunu tebrik ediyor; yeni dönemin adaletin ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesine katkıda bulunacakları bir dönem olmasını temenni ediyor, başarılar diliyorum.”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: “Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı mücadelesinde savunmanın güçlü bir sesi olması dileğiyle, Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçilen Erinç Sağkan’ı ve Yönetim Kurulu’nu kutluyorum.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “Türkiye Barolar Birliği başkanlığına seçilen Sayın Erinç Sağkan’ı tebrik ederim. Tarafsız ve bağımsız yargının inşası ve avukatlık mesleğinin itibarı için hayırlı olmasını dilerim.”

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: “Tarih boyunca yurttaşların yanında hak ve özgürlük mücadelesi vermiş avukatlar, hiçbir zaman iktidara tabi olmadılar. Bugün avukatlar, iktidarla kol kola girip Baroları parçalayanlara en güzel cevabı verdiler. TBB Başkanı seçilen Erinç Sağkan’ı ve yönetimini yürekten kutluyorum.”

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek: “Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçilen Erinç Sağkan  ve yönetimini tebrik ederim. Yargı Bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve savunma hakkı için verecekleri mücadelelerinde başarılar diliyorum.”

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray: “Hukukun son kalesi olan barolar seçimi bu defa demokrasimiz açısından çok çok önemliydi. Hukukun kalesi korundu. Yeni seçilen Sayın Erinç Sağkan’ı, çalışma arkadaşlarını ve tüm avukatlarımızı kutluyorum.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı seçimini kazanan Erinç Sağkan ve yönetim kurulunu tebrik ediyor, hukukun üstünlüğü ve adaleti egemen kılma mücadelesinde başarılar diliyorum.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçilen meslektaşım Sayın Erinç Sağkan’ı tebrik ediyorum. Hukukun üstünlüğünün sağlanmasında önemli katkılarının olacağına yürekten inanıyorum” dedi.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar