Connect with us

Dünya

Metrobüs’ün mucidi hayatını kaybetti

Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde toplu taşımanın çehresini değiştiren ve İstanbul’da metrobüs olarak faaliyette olan ‘transit hızlı otobüs’ (BRT) sistemini geliştiren Brezilyalı mimar ve şehir plancısı Jamie Lerner, 83 yaşında hayatını kaybetti.

Published

on

1970’li yıllarda Brezilya’nın güneyindeki Curitiba’da Belediye Başkanlığı yapan ve görevi sırasında geliştirdiği transit hızlı otobüs sistemiyle dünyaya adını duyuran mimar ve şehir plancısı Jamie Lerner hayatını kaybetti.

Memleketi Curitiba’da ulaşımı daha kolay bir hale getirmek amacıyla metro sistemlerinden daha uygun bir maliyetle, özel şeritler kullanan otobüsleri faaliyete geçiren Lerner, dünya çapındaki şehirler için bir model olacak olan Entegre Ulaşım Ağı’nı uygulamaya koydu.

2007’de İstanbul’da faaliyete geçmişti

Sistem daha sonra Bogota, Brisbane, Johannesburg ve Marakeş dahil 250’den fazla şehirde uygulamaya geçerken İstanbul’da da 2007 yılında Avcılar-Topkapı arasında faaliyete geçti.

Curitiba’da üç dönem belediye başkanı ve iki dönem Curitiba’nın başkenti olduğu Parana eyaletinin valisi olarak görev yapan Lerner, şehir planlaması üzerine çok sayıda kitap yazdı.

2010 yılında Time dergisi onu dünyadaki en etkili 100 kişiden biri olarak adlandırırken Mackenzie Evangelical Üniversite Hastanesi, Lerner’in kronik böbrek rahatsızlığından hayatını kaybettiğini söyledi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar