Connect with us

Dünya

Mısır’da buludu: ‘Uzaylı taş’ nadir bir süpernovanın ilk kanıtı olabilir

Bilim insanları, Sahra Çölü’nde bulunan taşın muhtemelen en parlak kozmik patlama türlerinden birinde oluştuktan sonra Dünya’ya ulaştığını belirtiyor.

Published

on

Dünya dışından gelen ve Sahra Çölü’nde bulunan garip bir uzay kayası, ender biçimde görülen bir süpernova türüne dair Dünya’da bulunan ilk kanıt olabilir. İlk kez 1996’da Mısır’da keşfedilen Hypatia taşının kimyasal bileşimi, uzun zaman önce ölmekte olan bir yıldızın muhteşem patlamasıyla ortaya çıkan devasa bir süpernova türünü çevreleyen toz ve gazı barındırıyor olabileceğini düşündürüyor.

ÇOK UZAKTAN GELEN BİR YABANCI

‘Tip 1a’ süpernovaları, tipik biçimde, bir beyaz cüce yıldızın ya da çökmüş bir yıldızın büzüşmüş kabuğunun, hâlâ yanmaya hazır yakıtı olan daha büyük ve genç bir yıldızla aynı yörüngeyi paylaştığı toz bulutlarının içinde meydana gelir. Daha küçük ve yoğun olan beyaz cüce yıldız, genç yıldızın yakıtının bir kısmını kendine çekmek için akıl almaz düzeydeki kütle çekimsel etkisini kullanır ve genç yıldızı bir gözyaşı şeklinde uzatarak onu yutmayı sürdürür. Ne var ki, kozmik yamyamlık eylemi en sonunda karşılıklı yıkımla neticelenir; öte yandan, vampir beyaz cüce, çekirdeğinde nükleer reaksiyonların yeniden alevlenmesine yetecek kadar büyür. Ani ve büyük bir parlamanın ardından, devasa bir süpernova patlaması her iki yıldızın radyasyonla parıldayan içeriğini dışarıya doğru püskürtür ve tozla karıştırarak birleştirir.

Hypatia taşına gelirsek; yeni araştırmaların gösterdiği kadarıyla, bu gaz ve toz karışımı, kozmik arka bahçemize ulaşana dek milyarlarca yıl boyunca uzayda sürüklendi ve en sonunda güneş sistemimizin doğumu esnasında Hypatia taşının daha büyük ana gövdesini oluşturacak biçimde katılaştı. Büyük ihtimalle dış güneş sisteminde bir yerlerde oluşmasının ardından bu kaya nihayetinde Dünya’ya doğru yol aldı ve düşerken parçalara ayrıldı.

 

 

 

 

Haber: Duvar

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar