Connect with us

Dünya

Moskova Belediye Başkanı: Delta varyantı nedeniyle aşı olanlarda hastalık görüyoruz

Rusya’nın başkenti Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantı ile ilgili, “Delta varyantı nedeniyle tekrarlanan vakalar görüyoruz. Aşı olanlarda hastalık görüyoruz” dedi.

Published

on

By

Rusya’nın başkenti Moskova’daki koronavirüs vakalarında artış sürerken, Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’den Delta varyantı uyarısı geldi.

Sobyanin, daha önce koronavirüs enfeksiyonu geçiren ve hatta aşı olan bireyler arasında Delta varyantı nedeniyle yeniden hastalık görüldüğünü açıkladı.

“Vuhan varyantından iki kat güçlü”

Sputnik’in haberine göre Sobyanin, “Kişinin Delta varyantından korunması için bağışıklık seviyesinin Vuhan varyantına kıyasla iki kat daha yüksek olması gerekiyor. Bu nedenle tekrarlanan vakalar görüyoruz. Aşı olanlarda hastalık görüyoruz” dedi.

Rossiya 1 televizyonuna konuşan Sobyanin, Moskova’da 1.5 milyon kişinin koronavirüs aşısının ikinci dozunu aldığını belirterek, “Öncelikle azami hızda aşılanmamız gerekiyor, her halükarda bu en güvenli koruma. Aşılananlar hasta olsa bile, çoğu hafif geçiriyor, büyük bölümü de hastalığa yakalanmıyor. Mümkün olduğunca fazla sayıda Moskovalının en kısa sürede aşılanması gerekiyor. O zaman virüsün yayılmasını önleyecek bir bariyer, kalkan oluşur” dedi.

Başta başkent Moskova olmak üzere Rusya’da vakaların yeniden artması üzerine Sobyanin, koronavirüs salgını nedeniyle kentte uygulanan kısıtlamaları 29 Haziran’a kadar uzatmış ve yeni tedbirleri duyurmuştu.

Bir günde 17 bini aşkın vaka

Rusya Covid-19’la Mücadele Merkezi’nin son açıklamasına göre, ülkede son 24 saatte 17 bin 611 vaka tespit edildi. 8 bin 305 vaka görülen Moskova listede başı çekerken, Moskova Bölgesi 1638 ile başkenti izledi. Son 24 saatte 450 kişi Covid-19 nedeniyle ölürken, 8 bin 629 kişi hastalığı yendi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar