Connect with us

Yaşam

Müthiş keşif… 9 milyon yıllık fosil kalıntıları bulundu

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde balıkçılık yapan bir grup, Yeniköy sahilinde 9 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen mamut fosil kalıntılarına rastladı. İhtimal üzerine kaya içerisindeki fosil parçaları, taş kesme makinesiyle çıkarılıp Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde araştırma altına alındı.

Published

on

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Öğretim Üyesi Dr. Sevinç Kapan, geniş çaplı bir araştırma başlattı. İlk olarak fosillerin olduğu kayalar belirlendi. Daha sonra kayaların içerisinde bulunan fosillerin zarar görmemesi için özel bir sıvıyla kayaların içerisindeki boşluklar dolduruldu. Bu sayede kayaların içerisindeki fosil kalıntıları taş kesme makinesiyle çıkarılarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne götürüldü.

Dr. Sevinç Kapan, Uzman Paleontolog Dr. Serdar Mayda ile birlikte arazide 3 gün boyunca çalışma yaptıklarını ifade etti. Bilim sever bir iş insanın desteğini de alarak fosil kalıntısını keserek üniversitelere getirdiklerini belirten Sevinç Kapan, örnek üzerinde Serdar Mayda tarafından tanımlama ve isimlendirme çalışmaları yapıldığını belirtti.

Yapılan ilk incelemelere göre dişlerin ergin ve bebek mamuta ait olduğunu söyleyen Kapan, “Şuanda söyleyebileceklerimiz, günümüzden yaklaşık 9 milyon yıl öncesine ait bir mamut yani fillerin atası fosili. Bu fil öldüğü zaman yaklaşık 30-40 yaşlarında ergin bir bireymiş. Çünkü bulunan diş ve diş köklerinden bunu söyleyebiliyoruz ama tek başına değilmiş. Yanında bir de süt dişi yani kökü olmayan bir diş bulunan bebek form varmış. Yani, birden fazla form olduğu için ana-bebek ya da baba- bebek diyebiliriz” diye konuştu.

“ORMANLIK ALANDAN TATLI SU KENARINA GELMİŞ OLMA İHTİMALLERİ YÜKSEK”

Ergin ve bebek mamutun ormanlık alanda yaşadığını ve su ihtiyaçlarını karşılamak için o dönemde bölgeye gelmiş olabileceklerini de sözlerine ekleyen Kapan, “O dönemde yani yaklaşık 9 milyon yıl öncesinde bir ormanlık alanda yaşayan formlardan bunlar. Yerden yaklaşık 2,5-3 metre yüksekliğe sahipler. Muhtemelen bir tatlı su kenarına su ihtiyaçlarını gidermeye geldiklerinde başlarına gelen bir doğa olayı sonucunda, günümüze kadar fosilleşerek ulaşmışlar ve biz de onlara bu sayede ulaşmış olduk” şeklinde konuştu.

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar