Connect with us

Dünya

Napolyon Bonapart’ın DNA örneğinin bulunduğu şapka açık artırmaya çıkıyor

Ünlü Fransız İmparator ve komutan Napolyan Bonapart’ın DNA örneğinin bulunduğu bir şapka 27 Ekim’de, İngiltere’nin başkenti Londra’da açık artırmaya çıkacak. Tarihin en ünlü figürlerinden biri olan Napolyon’un şapkasının milyonlarca dolara alıcı bulması bekleniyor.

Published

on

By

Üzerinde Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’a ait olduğunu kanıtlayan bir DNA örneği bulunan şapka, Hong Kong’daki Bonhams müzayede evinde sergilendi. Bonhams tarafından “İmparatorun DNA’sını taşıyan ilk şapka” olarak tanımlanan eşya, Hong Kong’un yanı sıra, Paris’te ve 27 Ekim’de açık artırmaya çıkarılacağı Londra’da da sergilenecek.

Napolyon’un savaş alanındaki tasvirlerinde sıklıkla görülen bicorne şapka, şimdiki sahibi tarafından, o sırada Napolyon’a ait olduğu bilinmeden küçük bir Alman müzayede evinden satın alınmıştı. Bonhams Europe’un Genel Müdürü Simon Cottle, “Tamamen tesadüfi bir karşılaşmaydı” dedi.

Fotoğraf: NTV

Cottle, şapkanın üzerinde Napolyon’a ait olabileceğini düşündüren yazılar ve diğer özellikler olduğunu fark ettiğinde çalışmaya başladığını ve ilk araştırmanın şapkanın Napolyon’un diğer şapkalarının boyutlarına ve yaşına uyduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Şapka daha sonra elektronik mikroskop da dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanılarak kapsamlı bir şekilde test edildi. Cottle, “Şapkanın içeriği çok yakından incelendiğinde beş kıl bulundu. Bu saç tellerinden ikisi daha sonra takip edildi ve Napolyon’un genetik verileriyle eşleşti” dedi.

Cottle’a göre bu şapkanın arkasındaki hikaye, piyasada sunulan diğer Napolyon şapkalarından çok farklı. NTV’de yer alan bilgiye göre, şapkaların çoğunu imparatora bağlı soylu aileler veya onları savaş alanından alan askerler tarafından verildi.

Cottle, şapkanın tahmini fiyatının 150 bin ile 200 bin dolar olduğu, ancak şapkanın imparatora ait olduğunun kanıtlanmasının değerini artıracağını açıkladı. Napolyon’un diğer şapkaları önceki açık artırmalarda milyonlarca dolarlık rakamlar gördü.

Fotoğraf: NTV

Napolyon Bonapart kimdir?

1769 yılında, yani Fransız İhtilali’nden 20 yıl önce doğan Napolyon Bonapart 18 Mayıs 1804’ten 11 Nisan 1814 yılına kadar Fransa’yı yönetti. Gerek Fransız Devrim Savaşları gerekse Napolyon Savaşları sırasında tüm Avrupa’yı etkiledi. Girdiği savaş ve çatışmaların büyük bölümünü kazanan Napolyon, 1815’teki nihai yenilgisine kadar hızla Avrupa kıtasının hakimiyetini ele geçirdi. Aynı zamanda tarihteki en önemli komutanlardan biri olan Napolyon’un savaş stratejileri dünyanın her yerinde askeri okullarda ders olarak okutuluyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar